panacea.pl

:: Farmaceutyczny przewodnik po Polsce
Panacea Nr 2 (39), kwiecień - czerwiec 2012, strona: 34


Farmaceutyczny przewodnik po Polsce


Podróżując po kraju, zwiedzamy zamki, pałace, kościoły, muzea. Tymczasem przewodnik, o którym piszemy, proponuje nam wędrówkę szlakiem… farmaceutycznym!
Jest to zaskakująco ciekawa trasa. Farmacja bowiem to nie tylko nowoczesne fabryki leków, instytuty naukowe i rozległa sieć aptek i hurtowni. Na zwiedzającego czekają takie atrakcje i niespodzianki, jak termarium ziołowe, grota farmaceutów, ziołowa tryba, spinka z afrodyzjakami Witkacego [!], XVI-wieczny zaułek aptekarski, największe w Europie żurawinisko, las lipowy, tymiankowe pole o powierzchni połowy gminy czy coroczne święto Panien Apteczkowych. Tylko nieliczni wiedzą, że w Polsce jest góra, restauracja, klub osiedlowy, zespół muzyczny i galeria sztuki o nazwie Apteka... Pewnie niewielu miało okazję spróbować drinka Apotheke? Niewielu zapewne też wie, że Julian Różycki (założyciel Bazaru Różyckiego i Towarzystwa Budowy i Eksploatacji Dróg Żelaznych), August Oetker (przedsiębiorca i wynalazca popularnego proszku do pieczenia) czy Georg Trakl (wybitny austriacki poeta początku XX w.) byli przede wszystkim farmaceutami; że aptekarzom zawdzięczamy takie wynalazki, jak szminka w sztyfcie, krem Nivea, pasta do zębów w tubce czy… lampa naftowa. Z przebogatym i różnorodnym dziedzictwem farmaceutycznym wiąże się też wiele ciekawych historii, legend i anegdot. Z przewodnika można się dowiedzieć o latającym aptekarzu Cyprianie. Żaden językoznawca nie objaśni poprawnie pochodzenia wyrażeń aptekarska dokładność czy pijany w sztok bez elementarnej znajomości historii farmacji. Na farmaceutycznym szlaku nie brakuje muzeów farmacji, zabytkowych aptek, ulic i placów noszących imiona farmaceutów, pomników upamiętniających aptekarzy lub przez nich ufundowanych. Czar farmacji to nie tylko stare wnętrza z zabytkowymi szafami i naczyniami aptecznymi. To także herbaria, ogrody ziół i roślin leczniczych.
Farmedia, wydawca przewodnika, zaprasza do odwiedzenia Ogrodu Roślin Zdatnych do Zażycia Lekarskiego w Ciechanowcu, który powstał na podstawie rejestru roślin leczniczych ks. Jana Krzysztofa Kluka (*1739 †1796), Ogrodu Biblijnego w Proszowicach, gdzie uprawia się rośliny wymienione w Piśmie Świętym (także zioła i rośliny lecznicze) i do ogrodów Hortulus w Dobrzycy, gdzie można zobaczyć jedyny w swoim rodzaju ogród ziołowy, z przeplatającymi się roślinnymi „węzłami” tymianku, ożanki i santoliny. Wśród polecanych czytelnikom miejsc są także rozkwitające w czerwcu malownicze plantacje leczniczej lawendy.
Przewodnik prezentuje mnóstwo obiektów szczególnie atrakcyjnych i urokliwych wiosną i latem, a także gospodarstw agroturystycznych z ziołami. Można w nich spędzić zarówno majowy weekend, jak i całe wakacje. Przykładem jest szlak turystyczny Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami, obejmujący 20 gospodarstw z przydomowymi ogródkami. Ich właściciele uprawiają zioła i wykorzystują je, przygotowując regionalne potrawy, przetwory i nalewki, kąpiele, prowadząc warsztaty tematyczne itp.
Inna farmaceutyczna trasa wiedzie szlakiem kilkunastu cerkwi pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana – patronów aptekarzy, lekarzy i chorych.
Starannie wydany i bogato ilustrowany przewodnik ma charakter pionierski w polskim piśmiennictwie. Powstał na podstawie peregrynacji własnych autorek, a także naukowych opracowań historyków farmacji oraz badaczy dziejów miast i regionów, które ukazywały się na łamach książek i czasopism branżowych. Zawierają one fascynujące często wiadomości. Niestety, zupełnie nieznane ogółowi Polaków.
Przewodnik Farmaceutycznym szlakiem dostępny jest dla każdego, bez recepty… Można go przeczytać od razu, w całości (fascynująca przygoda!) albo fragmentami, w wolnych chwilach. Zachęcamy do zabrania go ze sobą w podróż po Polsce.
Wydawca przewodnika zaprasza też do odwiedzenia Centrum Fitoterapii w Gdańsku, przy Długim Pobrzeżu 28…

Maria Pietrusiewicz & Ilona Pietrusiewicz. Farmaceutycznym szlakiem.
Przewodnik po Polsce. Wyd. I. Farmedia, Wwa 2012, stron 448;
www.farmaceutycznymszlakiem.pl
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=3911