panacea.pl

:: Od wydawcy
Panacea Nr 2 (31), kwiecień - czerwiec 2010, strona: 3


Od wydawcy

Zakończenie okresu przejściowego dla suplementów diety podlegających kwalifikacji jako lek – jakże ważne zarówno dla producentów, jak i dla pacjentów korzystających z leków roślinnych! – umknęło jakoś uwadze mediów, które jeszcze w grudniu spekulowały, jakie stanowisko zajmie w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia.
Tymczasem podmioty odpowiedzialne zareagowały z należytym respektem i dostosowują skład suplementów diety do wymagań. Hurtownie farmaceutyczne i apteki zwracają uwagę na problem zgodności produktów z obowiązującymi przepisami. Zdarzają się też jednak zachowania kuriozalne – na przykład na opakowaniu suplementu diety, z którego usunięto walerianę, pozostawiono starą nazwę oraz wizerunek wycofanej rośliny Valeriana officinalis, dodając napis: produkt nie zawiera kozłka lekarskiego...
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wystąpienie Polskiej Rady Leku Roślinnego potwierdziło możliwość przedłużania na czas nieokreślony pozwoleń na wprowadzanie do obrotu leków roślinnych, a Urząd Rejestracji wprowadził tę procedurę w życie.
Sklepy zielarskie ostro walczą o utrzymanie sprzedaży w tych placówkach jak najszerszego asortymentu. Niezależnie od argumentów ekonomicznych, tworzenie nowego wykazu powinno przebiegać w atmosferze efektywnej współpracy wszystkich zainteresowanych stron, tzn. administracji państwowej, producentów, hurtowni i właścicieli sklepów zielarskich – z fundamentalnym założeniem, że podmiotem tych wszystkich działań jest pacjent.
Pierwszy kwartał tego roku był dla rynku farmaceutycznego trudny, m.in. z powodu ilościowego i wartościowego spadku sprzedaży, wymuszania przez hurtowników wygórowanych upustów i rabatów oraz planowanych przez Ministerstwo Zdrowia dodatkowych obciążeń podatkowych. Patrząc na wszystko od strony rynku produktów roślinnych, ponownie ustabilizowany status leku roślinnego zaczyna się liczyć jako czynnik przewagi konkurencyjnej.
Nie mogę się oprzeć refleksji, że dopiero trudne doświadczenia dotykające społeczeństwo w wielu dziedzinach życia skłaniają nas do odróżniania dobra od zła i pomagają docenić prawdziwe wartości.

mgr farm. Tadeusz Pawełek
Starogard Gd. – Gdańsk, w kwietniu 2010 roku

 
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=3100