panacea.pl

:: Nowe kierunki fitoterapii
Panacea Nr 3 (20), lipiec - wrzesień 2007, strona: 29


Nowe kierunki fitoterapii

Wykład profesora Kazimierza Głowniaka w Gdańsku

Centrum Fitoterapii w Gdańsku długo czekało na wizytę prof. dr. hab. Kazimierza Głowniaka, dziekana Wydziału Farmacji AM w Lublinie, kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych. Ostatecznie forum z udziałem profesora odbyło się 26 kwietnia. Tematem prezentacji były „Nowe kierunki fitoterapii”. Ze względu na ponadprzeciętne zainteresowanie wykładem, jego uczestników goszczono w dużej sali konferencyjnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Podczas wykładu prof. Głowniak przedstawił główne kierunki badań nad poszukiwaniem nowych substancji roślinnych, a także prace badawcze nad znanymi roślinami leczniczymi, w przypadku których bada się zarówno bezpieczeństwo stosowania, jak i mechanizm działania znanych ciał czynnych. Wśród omawianych przykładów wystąpiły stosowane w leczeniu nowotworów Taxus spp., Catharanthus roseus, związki o działaniu przeciwzapalnym, takie jak stilbenoidy, związki fenolowe, kwasy tłuszczowe, garbniki oraz flawonoidy izolowane z tarczycy bajkalskiej oraz z miłorzębu japońskiego. Przedstawione zostały także najnowsze doniesienia, dotyczące takich znanych substancji roślinnych, jak korzeń kozłka, owoc róży, liść szałwii, ziele wąkroty i wiele innych.
Akwarela Anny Głowniak-Lipy
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy relacji z wypraw naukowych Profesora do Meksyku, Indii, Chin czy Mongolii. To właśnie Mongolia skupiła uwagę prelegenta w największym stopniu. Kraj ten przeżywa obecnie rozkwit etnomedycyny, jest wyjątkowo otwarty na nowe międzynarodowe kontakty. Niedawna wyprawa florystyczna Profesora do Mongolii miała na celu m.in. poszukiwanie stanowisk wybranych gatunków roślin. Pokaz slajdów z podróży przeniósł uczestników wykładu do egzotycznej krainy, gdzie można było odkryć nieznane Europejczykom rośliny. Przez chwilę każdy mógł poczuć się badaczem.
Duże wrażenie wywarła na słuchaczach informacja o międzynarodowych projektach badawczych, realizowanych przez lubelski Zakład Farmakognozji, wspólnie z uczelnią Skaltsounis z University of Athens w Grecji. Jej celem jest m.in. przeprowadzenie badań i porównanie wyników, dotyczących ekstrakcji i izolacji aktywnych biologicznie związków – z wybranych roślin leczniczych, rosnących w Grecji i w Polsce. Podczas wykładu Profesor wspomniał także o współpracy z uczelniami Phytochemistry Tropical Botanic Garden and Research Institute Karimancod z Indii, Chinese Academy of Medical Sciences and Peking Union Medical College z Chin oraz Chulabhorn Research Institute (CRI) w Tajlandii.
Część naukową spotkania uzupełniła znakomicie wystawa „Malarstwo i farmacja”, którą obejrzeliśmy przy akompaniamencie muzyków z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Autorką akwareli była córka Profesora, Anna Głowniak-Lipa – absolwentka Wydziału Farmacji, która malarstwa uczyła się u swojej mamy, malarki...
Z niecierpliwością czekamy na kolejną, zapowiedzianą już wizytę Pana Profesora. (red.)
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=273