panacea.pl

:: Co Się Tyczy Zapachów ... cz9
Panacea Nr 3 (16), lipiec - wrzesień 2006, strona: 18


Co się tyczy zapachów ...

część 9


Bazylia i rozmaryn

Bazylia i rozmaryn (Ocimum basilicum)
Roślina jednoroczna z rodziny Lamiaceae. Kwitnie od maja do jesieni. Rośnie w Afryce, w południowej Europie, w południowej Azji, w Indiach, w Ameryce Pn. W tych rejonach jest także uprawiana do celów spożywczych i leczniczych. Dorasta do 50 cm wysokości; łodyga czterokanciasta, naga, w dole rozgałęziona. Ulistnienie równoległe, liście jajowate, całobrzegie lub ząbkowane, zielone lub fioletowawe. Kwiaty w nibyokółkach, po 3 w kątach drobnych liś-ci, w kwiatostanie szczytowym (kłosokształtnym). Kielich z krótką rurką, dwuwargowy; korona czerwonawa, różowa, fioletowa lub żółtawobiała; dwuwargowa; warga górna 4-łatkowa, warga dolna 1-łatkowa, dłuższa od górnej; owoc - rozłupnia.
Olejek bazyliowy Oleum Basilici zawiera węglowodór bisabolen, węglowodór ocymen, metylochawikol, linalol, cineol, kamforę, cynamonian metylu, pinen, eugenol, safrol, borneol, beta-farnezen. Proporcje poszczególnych składników są różne, zależnie od pochodzenia surowca, z którego uzyskano olejek.

Bazylia działa silnie przeciwroztoczowo, przeciwpierwotniakowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, przeciwropnie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie. Olejek poprawia nastrój i działa przeciwbólowo, przeciwdepresyjnie i tonizująco, uspokajająco.

Działa pobudzająco i wzmacniająco przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym, pomaga w koncentracji, rozjaśnia umysł i zwiększa efektywność procesów myślenia. Stosowany jest w nerwobólach, migrenach, bólach reumatycznych i skurczach mięśni, bezsenności, przeziębieniu. Odstrasza też owady i łagodzi skutki ukąszeń (np. osy). Przyspiesza regenerację skóry. Stosowany do kąpieli ciała przy trądziku i do płukania jamy ustnej oraz gardła przy zakażeniach bakteriami lub grzybami.

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)
Roślina z rodziny Lamiaceae, pochodząca z basenu Morza Śródziemnego, uprawiana w wielu krajach jako przyprawowa i ozdobna.
Olejek rozmarynowy destyluje się z całej rośliny. Ma działanie antyseptyczne i ściągające, przyspiesza odnowę komórek skóry. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo (migreny, bóle głowy, reumatyczne, artretyczne, mięśniowe, menstruacyjne). Stosuje się przy zmęczeniu, dolegliwościach starości, oziębłości seksualnej, zaburzeniach pamięci, apatii, zaburzeniach nerwowych. Również używany przy infekcjach dróg oddechowych, kaszlu, bronchicie, schorzeniach skóry (łupież, łysienie, rany).

Olejek rozmarynowy ma silne właściwości pobudzające przy zmęczeniu umysłowym i fizycznym. Pobudza również seksualnie (afrodyzjak).

Poprawia krążenie krwi (drętwienie kończyn) i ukrwienie skóry (zmniejsza wypadanie włosów). Zmniejsza napięcie mięśni, działa relaksująco i rozgrzewająco. Kąpiele z olejkiem rozmarynowym mają działanie pobudzające, odświeżające, bakteriobójcze (niszczą gronkowce i paciorkowce), dezynfekują skórę. Jego wyciągi dodawane są do kosmetyków o właściwościach pojędrniających i zapobiegających tworzeniu się zmarszczek. Rozmaryn jest sprawdzonym środkiem do pielęgnacji skóry i włosów. Używa się go do płukania ciemnych włosów i do nacierania skóry głowy – przy słabych włosach, z tendencją do wypadania. Potrafi przywrócić kolor zszarzałym włosom, a nawet leczy łysinę.Dr n. farm. Bożena Kowalczyk
Śląska Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa w Sosnowcu.
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=213