panacea.pl

:: Co Się Tyczy Zapachów ... cz6
Panacea Nr 4 (13), październik - grudzień 2005, strona: 27


Co się tyczy zapachów ...

. . . część 6 . . .

Majeranek mirt i anyż

Majeranek (Origanum maiorana)
- lub majeran ogrodowy. Roślina roczna lub dwuletnia z rodziny Lamiaceae. Uprawiana jest w Europie. Pędy i liście szaro owłosione. Kwiaty okółkowo skupione w szczytowe główkowate kłosy. W zielu jest około 0,3-0,5% olejku eterycznego. Olejek majerankowy Oleum Maioranae jest żółtawą lub zielonkawą cieczą o przyjemnym, korzennym zapachu i smaku. Otrzymywany przez destylację z parą wodną ziela majeranku ogrodowego Maiorana hortensis, zawiera terpinen (20%), terpineol (28%), limonen, linalool, sabinen, octan linalilu, pinen oraz myrcen. Olejek majerankowy działa antyseptycznie, przeciwgnilnie, odwaniająco, przeciwropnie i przeciwzapalnie. Podany doustnie zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i kwasu solnego, pobudza apetyt i pasaż treści pokarmowej, działa rozkurczowo, przeciw wzdęciom i żółciopędnie. Wzmaga wydzielanie potu i moczu. Stosuje się przy przeziębieniach. Udrażnia drogi oddechowe, upłynniając śluzową wydzielinę i rozszerzając oskrzela oraz tchawicę. Wywiera wpływ przeciwtrądzikowy. Działa wykrztuśnie.

Olejek majerankowy działa silnie uspokajająco, wycisza emocje i ułatwia zasypianie. Doskonały środek uspokajający i przeciwbólowy. Obniża ciśnienie krwi, łagodzi bóle głowy, menstruacyjne, reumatyczne, nerwobóle, zmniejsza bezsenność i lęki.

Majaranek ogrodowy Wydalany jest wraz z łojem, potem, moczem i powietrzem wydychanym (przez płuca). Stosowany w nadciśnieniu, w stanach lękowych, bezsenności, irytacji i bólach głowy. Służy do nacierania przy bólach mięśni, stłuczeniach, urazach stawów i bólach artretycznych.

Mirt zwyczajny (Myrtus communis)
Należy do rodziny Myrtaceae. Jest to zimozielony krzew lub drzewo do 5 m wysokości. Pochodzi z rejonów śródziemnomorskich. Liście ustawione parzyście, jajowate lub jajowatolancetowate, skórzaste, błyszczące. Kwiaty osadzone w kątach liści. Owocem jest jagoda. Olejek mirtowy ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, ściągające; likwiduje przykre zapachy. Może być stosowany w środkach przeciwtrądzikowych. Stosowany do leczenia łuszczycy, stłuczeń i hemoroidów.

Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum)
Roślina z rodziny Apiaceae, uprawiana na wszystkich kontynentach. Charakterystyczny zapach tego olejku znany jest najpowszechniej z różnych rodzajów anyżówki popularnej, przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich.
Olejek anyżowy Oleum Anisi to bezbarwna lub jasnożółta ciecz o charakterystycznym anetolowym zapachu i słodkim smaku. Zawiera 80-90% anetolu, kwas anyżowy, keton anyżowy i metylochawikol (10%). Trudno rozpuszcza się w wodzie, bardzo łatwo rozpuszczalny w spirytusie, chloroformie i eterze. Stosowany jest jako środek ułatwiający trawienie i wiatropędny. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich, dzięki czemu zapobiega wzdęciom. Podawany doustnie, wchłania się w jelicie cienkim i częściowo wydalany jest przez drogi oddechowe. Wykorzystywany w niestrawności jelitowej i nieżycie dróg oddechowych, m.in. w zapaleniu oskrzeli. Wyzwala odruch wykrztuśny, upłynnia zalegającą wydzielinę, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie układu oddechowego i pokarmowego. Wzmaga wytwarzanie soku żołądkowego, wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe; niszczy roztocze. Ma również właściwości przeciwbólowe (bóle menstruacyjne), wykrztuśne i antyseptyczne. Łagodzi bóle wewnętrzne, przeziębienia, kaszel, katar, grypę. Odstrasza komary, muchy, pchły, pluskwy i wszy. U matek karmiących pobudza laktację, wydzielanie mleka. Przenika też do mleka, działając korzystnie na karmione dziecko. Wywiera silny wpływ wiatropędny.

Dr n. farm. Bożena Kowalczyk
Śląska Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa w Sosnowcu.
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=162