panacea.pl

:: Lecznicze dary natury
Panacea Nr 3 (12), lipiec - wrzesień 2005, strona: 5


Lecznicze dary natury

Ukazała się książka wydawnictwa Reader’s Digest Lecznicze dary natury. Na początku znajdujemy w niej ogólne informacje dotyczące metod pozyskiwania roślin leczniczych, wykorzystania leczniczych właściwości roślin oraz uwagi, w jaki sposób troszczyć się o swoje zdrowie. Część zasadnicza publikacji zawiera 200 monografii roślin leczniczych, przedstawionych w rozdziale "Rośliny od A do Z", oraz opisy 150 chorób ("Choroby od A do Z").
Monografie roślin są ułożone w porządku alfabetycznym, według polskiego nazewnictwa roślin, zaczynając od aloesu, a kończąc na żurawinie wielkoowocowej. Składają się z metryczki rośliny, czyli nazwy polskiej i łacińskiej oraz przynależności do rodziny, opisu botanicznego, opisu stosowanych surowców, składników leczniczych, działania i wskazań oraz sposobu stosowania. Monografie zawierają zdjęcia roślin wykonane w okresie kwitnienia bądź owocowania oraz poglądowe rysunki roślin z wyszczególnionymi rysunkami kwiatów, owoców bądź korzeni, także zdjęcie suszonego surowca. Każdy opis rośliny opatrzony jest piktogramem (zielonym, pomarańczowym lub czerwonym) określającym bezpieczeństwo stosowania roślin.
Rozdział "Choroby od A do Z" poświęcony jest opisom chorób, ułożonych w porządku alfabetycznym, rozpoczynając od AIDS a kończąc na schorzeniach żylaków. Wszystkie choroby są przedstawione według schematu: opis choroby, występujące objawy, przyczyny występowania choroby, wykaz roślin, które można stosować w leczeniu wraz z dawkowaniem oraz porady, co należy robić, aby wspomóc leczenie. Autorzy książki doradzają, w jaki sposób można samemu leczyć wymienione schorzenia, ale także przypominają w wielu miejscach o koniecznej konsultacji z lekarzem.
Na końcu dzieła znajdujemy spis leków dostępnych w niektórych schorzeniach i chorobach, a także glosariusz, czyli słowniczek wyjaśniający trudniejsze dla czytelnika terminy. Glosariusz zawiera również schemat budowy rośliny wraz z przedstawieniem różnych kształtów i rodzajów liści, kwiatostanów, owoców i ulistnienia. "Lecznicze dary natury" zawierają także spis przydatnych adresów, m.in. towarzystw lekarskich, jak również pożyteczny indeks, ułatwiający wyszukanie wymaganych informacji.
Dzięki wielu barwnym rysunkom roślin leczniczych, m.in. cykorii, jeżówki, róży dzikiej, nagietka lekarskiego czy ślazu dzikiego książka wyróżnia się piękną szatą graficzną.

mgr farm. Maria Piaskowska
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=142