panacea.pl

:: Mukowiscydoza – terapia ziołowa
Panacea Nr 2 (7), kwiecień 2004, strona: 31


 
Mukowiscydoza – terapia ziołowa

W nowym numerze (1/2004) kwartalnika "Bonifratrzy w służbie chorym" brat Błażej omawia szczególnie przykrą chorobę, trapiącą wielu ludzi do końca życia - mukowiscydozę.
Medycyna nie potrafi jej zapobiegać, nie potrafi też jej do końca wyleczyć. Nadmierna lepkość i kleistość wydzielin wewnętrznych powoduje zmiany w narządach wewnętrznych. Stosuje się środki rozcieńczające wydzielinę, drenaż przewodów odprowadzających, preparaty trzustki, antybiotyki. Tak samo jak w przypadku innych rzadkich chorób, które dotykają dzieci, warto, by ich rodzice mieli ze sobą kontakt i mogli się wymieniać doświadczeniami. Bracia podają adres Koła Pomocy Dzieciom z Mukowiscydozą: 00-056 Warszawa, ul. Kredytowa 1a, tel. 022-8275821.
Najczęściej stosowana terapia to antybiotyki, fizykoterapia (oklepywanie płuc i drenaż), odpowiednia dieta (bogata w kalorie) i uzupełnianie enzymów trzustkowych. Nie da się uniknąć terapii antybiotykowej, jednak bardzo pomocna jest uzupełniająca terapia ziołowa, szczególnie inhalacje oraz picie ziół. Mieszankę do inhalacji przygotowuje się na bazie ziela skrzypu, kwiatu rumianku, tymianku, mięty lub eukaliptusa. Zioła do picia zawierają kwiat dzikiej malwy, ziele pięciornika gęsiego, liść podbiału, liść babki lancetowatej, ziele tymianku, korzeń arcydzięgla, kwiat bzu czarnego, liść i korzeń pokrzywy, ziele płucnika lekarskiego, ziele fiołka pachnącego. Bracia proponują też inne mieszanki pitne, wspomagające leczenie następstw mukowiscydozy i profilaktykę. Brat Maciej podaje na koniec kilka ważnych "przykazań" dla chorych na mukowiscydozę: pozostawaj pod stałą opieką lekarza specjalisty - zioła wydatnie wspomagają leczenie, ale nie rozwiązują problemu; odżywiaj się wysokokalorycznie, gdyż mukowiscydoza powoduje utratę masy ciała i ogólne osłabienie, niemowlęta potrzebują niekiedy specjalnego mleka - tzw. dieta MCT; zażywaj enzymy trawienne w postaci kapsułek - pod nadzorem lekarza; zażywaj witaminy rozpuszczalne w tłuszczach; kontroluj wagę, nie dpuszczaj do nadmiernej utraty masy ciała; przy zbyt częstych zapaleniach oskrzeli skonsultuj się dodatkowo z lekarzem; pamiętaj o modlitwie i zachowaniu równowagi duchowej, sprzyjającej skutecznej terapii.

Redakcja „Bonifratrzy w służbie chorym”, ul. Sapieżyńska 3, 00-215 Warszawa. Red. brat Franciszek Salezy Chmiel.

mukowiscydoza (łac. mucus = śluz; viscum = lep, substancja kleista) – dziedziczna choroba, polegająca na nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołów wydzielania zewnętrznego. Jej przyczyną jest rzadka anomalia genetyczna. Wydzieliny są nadmiernie gęste i lepkie, mają odczyn kwaśny. Powodują niedrożność przewodów odprowadzających, a w efekcie zmiany włokniste w narządach wewnętrznych (płuca, trzustka, wątroba), często marskość wątroby. M. towarzyszą często zapalenie zatok i polipy nosa. Bardzo ważna jest opieka medyczna nad dziećmi cierpiącymi na m., wczesne rozpoznanie u nich choroby, najlepiej w okresie noworodkowym.

Stanisław Dłużewski
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=136