panacea.pl

:: Kawa czy herbata - a może napar ziołowy?
Panacea Nr 1 (6), styczeń 2004, strony: 10-11


Kawa czy herbata - a może napar ziołowy?
Pod koniec ubiegłego roku autorzy popularnego programu telewizyjnego „Kawa czy herbata” dwukrotnie zaprosili do udziału w tej audycji, w charakterze ekspertów, założyciela Gdańskiego Centrum Fitoterapii Tadeusza Pawełka oraz redaktor PANACEI Patrycję Pawełek-Andrearczyk

Listopadowy program, w którym poinformowano o tematyce i celach Międzynarodowego Forum "Fitoterapia w świetle regulacji UE i Polski", był także okazją do zaprezentowania telewidzom ciekawych eksponatów muzealnych z dziedziny zielarstwa.
Natomiast audycja z 30 grudnia miała już specyficzny, karnawałowy nieco charakter, a poruszane tematy dotyczyły praktycznych możliwości wykorzystania ziół do celów profilaktycznych, leczniczych, w tym także w dolegliwościach związanych z błędami dietetycznymi i ewentualnym nadużyciem napojów alkoholowych.
Ponieważ zgodnie z konwencją programu telewidzowie mają możliwość zadawania pytań związanych z tematem dnia, a nie wszyscy zainteresowani mogli uzyskać odpowiedź telefoniczną, postanowiliśmy niektóre, najczęściej pokrywające się zagadnienia, skomentować na łamach PANACEI.
Co to właściwie znaczy, że mieszanka ziołowa jest "farmakopelana"? Czy taka mieszanka jest lepsza od "zwykłej" mieszanki? Wyjaśnialiśmy dwukrotnie znaczenie tego słowa na łamach PANACEI, ale ponieważ po każdym kolejnym numerze przybywa wielu nowych Czytelników, o czym świadczą także telewizyjne rozmowy, ponownie do tego wracamy.
Trudno sobie wyobrazić we współczesnym świecie brak norm w produkcji leków, tym bardziej, że współcześnie mamy do czynienia z ogromnym rynkiem leków - zarówno chemicznych, jak i roślinnych. W interesie ludzkiego zdrowia i życia leży ich systematyzacja i opis, a w razie potrzeby dyskwalifikacja tych środków, których właściwości terapeutyczne są wątpliwe, a niekiedy wręcz mogą szkodzić zdrowiu. Farmakopea (gr. phármakon = lekarstwo) to oficjalnie, urzędowo zatwierdzony spis leków i surowców leczniczych, ze znormalizowanym opisem ich właściwości, sposobów przechowywania, dawkowania, metod identyfikacji, wykrywania zanieczyszczeń i podróbek. Zawarte w farmakopei szczegółowe opisy, odnoszące się do jednego środka leczniczego (definicja, opis, wymagania jakościowe) nazywamy monografiami. Umieszczenie leku w farmakopei jest warunkiem legalnego obrotu. Farmakopea może dotyczyć tylko jednego kraju lub większego obszaru, na podstawie międzynarodowych uzgodnień. Obecnie obowiązuje u nas wydana niedawno Farmakopea Polska VI.
Czy mieszanka ziołowa farmakopealna, czyli zatwierdzona przez kompetentnych specjalistów, jest lepsza od mieszanki niefarmakopealnej? Jeśli sobie uświadomimy, że do tych niefarmakopealnych należą też podejrzane "chińskie herbatki" z bazarów, to odpowiedzi na tak postawione pytanie każdy czytelnik i telewidz udzieli sobie sam.
Czy słowo fitoterapia, które było używane w audycji, oznacza to samo, co leczenie ziołami, czyli ziołolecznictwo? Jeśli tak, to czy nie lepiej po prostu używać polskiej nazwy?
Fitoterapia jest rzeczywiście synonimem ziołolecznictwa. Nie należy jednak do tych licznych "modnych" dziś słów, najczęściej pochodzenia angielskiego, których używamy często bez potrzeby. Składa się ze starych greckich słów phytón (roślina) i therapeí (terapia, leczenie). Jest słowem powszechnie zrozumiałym dla miłośników ziołolecznictwa na całym świecie, dlatego występuje w nazwie gdańskiego Centrum, choć w podtytule PANACEI używamy zamiennie słowa ziołolecznictwo.
Czy można stosować Vilcacorę w leczeniu raka?
Z dostępnych informacji wynika, że pod nazwą Vilcacora występują w Polsce różne produkty. Na opakowaniach brak jest informacji o dopuszczeniu do obrotu przez Ministra Zdrowia. Brak takiego dopuszczenia nie pozwala stosować nam preparatu jako leku. Nie może on również na ulotce informacyjnej zawierać wskazań do stosowania i dawkowania w leczeniu określonych chorób.
Choroba nowotworowa jest obecnie przyczyną tragedii milionów ludzi na świecie i stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Jedyną kompetentną osobą, mogącą ordynować leczenie w takich przypadkach, jest lekarz onkolog.
Co oprócz czosnku można stosować w chorobach z przeziębienia?
Przeziębienie często przebiega z podwyższoną temperaturą ciała. Korzystne jest stosowanie m.in. naparów z kwiatostanu lipy lub kwiatu bzu czarnego. Wykazują one działanie napotne, które powoduje obniżenie temperatury ciała i usunięcie toksyn z organizmu. Napary ziołowe pozwalają również na uzupełnienie płynów traconych w wyniku pocenia się. W celu obniżenia gorączki możemy stosować preparaty z kory wierzby (np. Salicortex), zawierające naturalne salicyny. Oprócz działania przeciwgorączkowego wykazują one także działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W stanach zapalnych gardła warto korzystać z gotowych mieszanek do płukania gardła (np. Zioła do płukania gardła) oraz preparatów działających osłonowo i przeciwzapalnie na błonę śluzową (np. tabletki do ssania Tiliros).
Dolegliwościom związanym z suchym, uciążliwym kaszlem, możemy przeciwdziałać stosując preparaty ziołowe o działaniu przeciwkaszlowym, np. mieszankę farmakopealną Zioła przeciwkaszlowe.
Jakie są możliwości stosowania ziół w odchudzaniu?
Wskazane jest stosowanie znanych i sprawdzonych mieszanek ziołowych. Takie mieszanki podane są w Farmakopei Polskiej V i VI. Dają one gwarancję bezpiecznego stosowania. Przykładem mogą być Zioła do zmniejszania nadwagi.
Zioła działają wspomagająco, i nie zastępują przestrzegania diety. Przed rozpoczęciem "walki" z otyłością należy też ustalić jej przyczynę.

Patrycja Pawełek-Andrearczyk
lek. med., mgr farm. Jarosław Struczyński
- Centrum Fitoterapii w Gdańsku
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=113