panacea.pl

:: Bez drastycznej diety - Ziołowa terapia otyłości
Panacea Nr 4 (5), październik 2003, strona: 11


Bez drastycznej diety
Ziołowa terapia otyłości

Kobieta lat 42 zgłosiła się do Centrum Fitoterapii z powodu trudności z utrzymaniem właściwej masy ciała. Od kilku lat stosuje różne diety oraz przyjmuje tzw. preparaty odchudzające. Lubi słodycze i "przekąski po kolacji". Obciążenia rodzinne - otyłość u matki. W dzieciństwie - nadwaga.
Na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań wykluczono cukrzycę, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze.
RR (ciśnienie tętnicze w mm Hg) - 120/80. Waga - 86,3 kg, wzrost - 163 cm.
BMI = 32,4 kg/m2 - otyłość I0
Zalecenia: zioła do zmniejszania nadwagi - raz dziennie wieczorem; tabletki przeciw niestrawności - 2 po śniadaniu; posiłki 5 x dziennie - bez słodyczy.
Kontrola za 2 tygodnie.

Wizyta 2, po 2 tygodniach
Stan ogólny dobry, samopoczucie dobre, tolerancja zaleconych preparatów dobra. Nie przestrzega ściśle zaleceń - spożywa smażone potrawy, czasami słodycze po obiedzie. Po przyjęciu wieczorem ziół do zmniejszania nadwagi, nie występuje chęć "podjadania".
RR - 115/75, waga - 85,7 kg (spadek o 0,6 kg), BMI = 32,2 kg/m2.
Zalecenia: zioła do zmniejszania nadwagi - raz dziennie wieczorem, z przerwą w niedzielę. Pozostałe zalecenia jak poprzednio. Kontrola za 2 tygodnie.

Wizyta 3, po 2 tygodniach
Stan ogólny dobry, samopoczucie dobre, tolerancja preparatów dobra. Kilka razy błędy dietetyczne:
słodycze, obfite posiłki, smażone potrawy. Uczucie "pełności" ustąpiło po dodatkowej dawce tabletek przeciw niestrawności.
RR - 125/75, waga - 83,8 kg (spadek o 1,9 kg, razem o 2,5 kg w ciągu miesiąca.
BMI = 31,5 kg/m2.
Zalecenia: zioła metaboliczne 2 x dziennie; tabletki przeciw niestrawności - w razie potrzeby 1 tabletka (max. 3 na dobę). Pozostałe zalecenia jak poprzednio. Kontrola za miesiąc.

Wizyta 4, po 4 tygodniach od poprzedniej (po 2 miesiącach od pierwszej wizyty)
Stan ogólny dobry, samopoczucie dobre, tolerancja preparatów dobra. Słodycze sporadycznie.
RR - 120/75, waga - 81,4 kg (spadek o 2,4 kg, razem o 4,9 kg w okresie dwóch miesięcy.
BMI = 30,6 kg/m2.
Zalecenia: zioła do zmniejszania nadwagi - raz dziennie wieczorem, z przerwą w niedzielę. Zalecenia dietetyczne jak poprzednio. Kontrola za 4 tygodnie.

Wizyta 5, po 4 tygodniach od poprzedniej (po 3 miesiącach od pierwszej wizyty)
Stan ogólny dobry, samopoczucie dobre, tolerancja preparatów dobra. Kilka razy błędy dietetyczne. RR - 120/80, waga - 79,1 kg (spadek o 2,3 kg, razem o 7.2 kg w okresie 3 miesięcy).
BMI = 29,7 kg/m2 - już nie otyłość, lecz tylko nadwaga.
Zalecenia: zioła metaboliczne - raz dziennie wieczorem, z przerwą w niedzielę. Badania kontrolne: morfologia, glukoza, lipidogram, elektrolity. Pozostałe zalecenia jak poprzednio. Kontrola za 4 tygodnie.

W okresie 3 miesięcy uzyskano redukcję masy ciała o 7,2 kg, bez stosowania "drastycznej" diety. Nie obserwowano działań niepożądanych zaleconych preparatów. Nie obserwowano również pogorszenia samopoczucia i wpływu zaleceń na wykonywanie codziennych czynności. Wskaźnik BMI zmniejszył się z 32,4 kg/m2 do 29,7 kg/m2. Zmieniła się więc klasyfikacja zaburzeń masy ciała - z otyłości I0 na nadwagę - oraz ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości. Nadal wymagana jest okresowa kontrola i przestrzeganie zaleceń.

lek. med. mgr farm. Jarosław Struczyński
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=102