panacea.pl

:: Lato pachnące miętą
Panacea Nr 4 (5), październik 2003, strona: 10


Lato pachnące miętą

W okresie letnim znacznie wzrosła ilość osób, które po raz pierwszy odwiedziły Centrum Fitoterapii w Gdańsku. Gościliśmy turystów z całej Polski, a także z różnych regionów świata. Różnorodność kultur odzwierciedlała charakterystyczny dla nich sposób traktowania ziół i oczekiwań leczniczych. Osoby z północnych i zachodnich regionów Europy (Szwecji, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemiec), Stanów Zjednoczonych i Kanady zwracały uwagę na pochodzenie surowca, warunki produkcji oraz normy czystości i jakości spełniane przez preparaty. Bardzo sobie ceniły informacje na opakowaniach o zawartości substancji farmakologicznie czynnych, o wskazaniach do stosowania i dawkowaniu. Zaznaczały, że w ich krajach preparaty pochodzenia roślinnego stanowią ważny element leczenia.
Turyści z południa Europy (Francji, Hiszpanii, Włoch) byli przede wszystkim zaskoczeni bogatą ofertą preparatów ziołowych w postaci tabletek. Zioła są składnikami ich potraw oraz często stosują je w leczeniu różnych schorzeń. Goście z Ameryki Południowej (Brazylii, Argentyny, Peru) z dużym zainteresowaniem zapoznawali się z ofertą CF. W ich krajach ziołolecznictwo jest głęboko zakorzenione w kulturze, a sposoby leczenia przekazywane są często z pokolenia na pokolenie.
W upalne dni goście z przyjemnością degustowali aromatyczne i orzeźwiające napoje przygotowane na bazie ziół z listkiem świeżej mięty
Jeszcze inne spojrzenie na fitoterapię wniosła wizyta studenta z Indii. Mówił, że dla niego leczenie ziołami opiera się na wielowiekowej tradycji i ma podbudowę filozoficzną. Najczęściej odwiedzały Centrum Fitoterapii osoby w przedziałach wiekowych 50-59 lat (25,9%) oraz 40-49 lat (23,8%). Stanowią one prawie połowę (49,7%) odwiedzających.
Panie nadal częściej korzystają z porad, ale wraz z wiekiem przybywa mężczyzn zainteresowanych fitoterapią.
Nadal najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami są zaburzenia trawienia (16,3%) oraz nerwice (16,3%).
Zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego (zaburzenia trawienia 16,3%, zaparcia 11,7%) oraz układu nerwowego (nerwice 16,3%, zaburzenia snu 10,5%, obniżenie nastroju 3,4%) stanowią ponad połowę (58,2%) zgłaszanych dolegliwości. U pań dominują nerwice oraz problemy związane z utrzymaniem prawidłowej masy ciała (nadwaga, otyłość), natomiast u panów zaburzenia gospodarki lipidowej (głównie hiperlipidemia) oraz dolegliwości związane z rozrostem gruczołu krokowego. U obu płci obserwujemy też podobne problemy: zaburzenia snu, zaburzenia trawienia oraz nadciśnienie tętnicze.

lek. med., mgr farm. Jarosław Struczyński
- Centrum Fitoterapii w Gdańsku
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=101