Długowieczność od zawsze budzi zainteresowanie, zwłaszcza wśród osób w wieku dojrzałym, a upadek 82-letniego Joe Bidena, a następnie powrót do władzy 78-letniego Donalda Trumpa, wywołuje szczególnie żywe dyskusje. Jedni są pełni nadziei, że spełni on swoje śmiałe obietnice, inni się niepokoją, obawiają i życzą mu jak najgorzej.
Nie wiadomo, co myśli i czuje 72-letni Putin, ale najwyraźniej wyciągnął konstruktywne wnioski, ponieważ pojawiły się informacje, że zlecił instytutom specjalizującym się w geriatrii opracowanie w trybie pilnym skutecznego leku opóźniającego proces starzenia i przedłużającego życie. Inicjatywa władcy Rosji „zainspirowała” mnie do działania i w 74. roku życia rozpocząłem poszukiwania „elixiru vitae” – cudownego panaceum, zapewniającego długi i szczęśliwy żywot.
Przejrzałem literaturę i znalazłem zaskakująco ciekawe dane naukowe dotyczące specyficznego, przedłużającego życie działania związków pochodzenia roślinnego, np. resweratrolu, kwercetyny i fisetyny, które zastosowane razem z używaną w transplantacji organów rapamycyną zostały przebadane z pozytywnym wynikiem na zwierzętach doświadczalnych.
Długowieczność jest przedmiotem badań genetycznych i demograficznych. Podczas gdy rozwój organizmu jest w dużym stopniu zaprogramowany genetycznie, długość życia, uwarunkowana wieloma czynnikami, nie podlega bezpośredniemu programowaniu. Zależy natomiast od warunków rozwoju, w tym dziedzicznych modyfikacji epigenetycznych, a także od trybu i stylu życia.
Na podstawie badań dotyczących tzw. sezonowego programowania długowieczności udało się ustalić, że osoby urodzone w miesiącach jesienno-zimowych, dzięki optymalizacji czynników wpływających na organizm we wczesnym etapie rozwoju, żyją istotnie dłużej od osób urodzonych w miesiącach wiosenno-letnich. Trzeba jednak pamiętać, że „świeczkę życia” zapala i gasi Pan Bóg Wszechmogący, niezależnie od wysiłków ludzkości spragnionej długiego życia.
Im dłużej zajmuję się lekiem roślinnym, tym bardziej umacniam się w przekonaniu, że można, warto i trzeba nieustannie dążyć do pełnego wykorzystania potencjału ziół.
W tym roku „Dziennik Gazeta Prawna” z okazji jubileuszu 35-lecia Labofarmu zamieścił wywiad, w którym przedstawiono informacje o historii, warunkach podstawowej działalności i rozwoju, a także o misji oraz wielopokoleniowej perspektywie tej rodzinnej firmy. W „Panacei” zamieszczamy tę publikację, a także prezentujemy przyznaną w ramach VI Międzynarodowego Forum Gospodarczego nagrodę „Champion biznesu”.
Z okazji Nowego Roku 2025 życzę Państwu
długowieczności w jak najlepszym zdrowiu i szczęściu.