Polityka to działalność uwarunkowana różnorodnymi celami i interesami. Polityka zdrowotna, w tym polityka lekowa również. O ile deklarowane cele polityki zdrowotnej znamy generalnie od dawna, to interesy w dalszym ciągu pozostają nie do końca jasne.
Według Ministerstwa Zdrowia, założenia Polityki Lekowej Państwa są omawiane obecnie na szczeblu instytucji, a następnie będą przedstawione do szerszej dyskusji. W czerwcu Polska Rada Leku Roślinnego wystosowała do instytucji współodpowiedzialnych za zdrowie publiczne Apel o politykę lekową, zapewniającą przestrzeganie granicy pomiędzy lekiem a żywnością oraz o wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z wytwarzaniem, dystrybucją oraz reklamą suplementów diety (tekst apelu zamieszczamy na stronie 9.).
Na apel zareagowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Sekretarz stanu w Kancelarii zwrócił się do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o udzielenie Polskiej Radzie Leku Roślinnego odpowiedzi i przesłanie jej kopii do sekretariatu Prezesa Rady Ministrów. W grudniu ubiegłego roku Minister Zdrowia otrzymał opracowaną przez PRLR Wstępną analizę rynku farmaceutycznego, ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych roślinnych (tekst analizy opublikowaliśmy w Panacei nr 1/2016). Pół roku to dużo czasu na ewentualną refleksję.
Zainteresowane podmioty oczekują odpowiedzi Ministra Zdrowia z nadzieją, że nowa Polityka Lekowa Państwa podporządkuje cele związane z rynkiem produktów leczniczych roślinnych interesowi pacjenta, w trosce o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Tymczasem jest lato. Życzę Państwu udanych wakacji i zasłużonego wypoczynku.