Środowisko, które nas otacza i pokarm, który spożywamy są nam niezbędne do życia. Podobnie jak życiodajna woda, którą codziennie pijemy. Niestety, są to również źródła toksyn, które wnikają do naszego organizmu.
Co gorsza, także nasz organizm potrafi wytwarzać mnóstwo substancji toksycznych – zarówno w wyniku procesów metabolicznych, jak i z powodu nadmiernego stresu czy procesów chorobowych, które przebiegają w naszych tkankach.
Rozwój cywilizacji przemysłowej pogłębia procesy zanieczyszczenia świata zewnętrznego, a przez to także zanieczyszczenia organizmu człowieka.
Zanieczyszczenie organizmu
może bardzo długo przebiegać bezobjawowo, ale kiedy przekracza możliwości samooczyszczania i regeneracji, niekorzystne symptomy nasilają się i powstają poważne problemy: chroniczne zmęczenie (pomimo długiego snu), problemy z cerą (wypryski, zmiany skórne, niezdrowy kolor), kłopoty trawienne, nadwaga przechodząca w otyłość. To wszystko są oznaki, że nasz organizm nie radzi sobie z toksynami i trzeba mu pomóc.
Dzięki mądrości natury
organizm człowieka ma liczne sposoby usuwania toksyn i przywracania równowagi. Jednak wszystko do czasu. Zbyt długa ekspozycja na czynniki toksyczne powoduje zaburzania w funkcjonowaniu organów uczestniczących w detoksykacji. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, gdyż „centra odtruwania” są istotne dla funkcjonowania całego ustroju
Naturalnymi filtrami organizmu
które chronią go przed gromadzeniem „poprodukcyjnych odpadów” metabolizmu czy leków, są nerki i drogi moczowe
Codziennie przez ponad milion kłębuszków nerkowych przepływa prawie 1500 l krwi! Nerki wykonują gigantyczną pracę, by odtruć nasz organizm, usuwając rozpuszczone w wodzie produkty przemiany materii.
Choroby nerek
zwłaszcza te przebiegające z zaburzeniami wydalania moczu, hamują naturalne procesy odtruwania organizmu, pogarszając jego funkcjonowanie. Zanim sięgniemy po leki konwencjonalne, środki chemiczne, warto zastosować preparaty roślinne, które powodują wzmożenie wydzielania moczu i elektrolitów (saluretyki). Także te nasilające diurezę wodną (akwaretyki). Środków tych używamy do ziołowych kuracji przepłukujących, czyli odtruwających, ponieważ ułatwiają wydalanie niepożądanych produktów przemiany materii – głównie tych powstających w procesach katabolicznych. Usuwane są z organizmu zarówno toksyny bakteryjne, jak i (co najważniejsze) produkty degradacji ksenobiotyków (głównie leków i toksyn pochodzących z zanieczyszczonego środowiska). Kuracje takie należałoby stosować po każdej poważniejszej infekcji bakteryjnej lub po zastosowaniu antybiotykoterapii.
Kłącze perzu Agropyri rhizoma
należy do cennych, roślinnych środków odtruwających. Dzięki zawartemu w nim mannitolu oraz kwasu glikolowego pobudza filtrację w nerkach i zwiększa ilość wydzielanego moczu. Ponieważ związki aktywne w kłączu perzu ułatwiają usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, zaliczane są do środków „czyszczących krew” (remedium depurativum). Skutkiem działania tych substancji roślinnych jest obniżenie poziomu mocznika i chlorków. Znaczący wpływ na aktywność farmakologiczną kłącza perzu ma również obecna w nim krzemionka, choć krzem występuje w większych ilościach w innym surowcu
Ziele skrzypu Equiseti herba
jest bogatym źródłem krzemu. Z jego obecnością związana jest aktywność metaboliczna rośliny. Pierwiastek występuje w postaci połączeń krzemoorganicznych, związków nieorganicznych lub nierozpuszczalnych polimerów.
Krzem ma znaczenie ogólnoustrojowe. Wyciągi wodne z roślin, w których jest obecny, wpływają na przemianę materii, stan naczyń krwionośnych, stan skóry, włosów i kości.
Rozpuszczona w wodzie krzemionka łatwo się wchłania i tworzy w nerkach ochronny koloid, przeciwdziałający krystalizacji składników mineralnych w drogach moczowych, czyli tworzeniu kamieni nerkowych. Jest to działanie chroniące nerki i cały układ wydalniczy, co usprawnia procesy usuwania zbędnych produktów przemiany materii.
Pokrzywa Urtica dioica
to inna ważna roślina w terapiach oczyszczających. Pospolita, czasem nielubiana, lecz niezwykle cenna. Wyciągi z jej liści nieznacznie tylko zwiększają dobową ilość wydzielanego moczu, ale przez to, że ułatwiają wydalanie zwiększonych ilości zarówno chlorków i mocznika, jak i szkodliwych produktów przemiany materii, zaliczane są do remedium salureticum et depurativum, czyli saluretyków i środków oczyszczających organizm. Pokrzywa, przez swój bogaty skład chemiczny (kwasy organiczne, flawonoidy, duże ilości witamin, soli mineralnych i krzemionki), reguluje wiele procesów metabolicznych (remedium metabolicum). Podobnie jak inne środki regulujące metabolizm, stosowana jest w leczeniu chorób skórnych i zmian reumatycznych, które są ściśle powiązane z zaburzeniami metabolizmu i obecnością w organizmie nadmiaru toksyn.
Preparaty z brzozy Betula verrucosa
wspomagają procesy oczyszczania i odtruwania. Do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno zbierane w maju młode liście, jak pozyskiwane również wiosną pączki czy sok brzozowy. Przetwory z liści brzozy przyspieszają usuwanie z moczem i potem toksycznych metabolitów. Bogate we flawonoidy, garbniki katechinowe, kwasy organiczne i sole mineralne preparaty często są używane w łagodzeniu choroby gośćcowej, skazy moczanowej, chorób skórnych, w tym trądziku młodzieńczego, łojotokowego zapalenia skóry czy łuszczycy
Wątroba – fabryka biochemiczna…
Kojarzona jest głównie z układem pokarmowym. Przypominamy sobie o niej w Święta, gdy pokonana przez nadmiar pysznych, ale niezdrowych smakołyków, daje o sobie znać, nieraz w sposób drastyczny. To obiegowe wyobrażenie o arcyważnym organie jest bardzo uproszczone. Oprócz udziału w istotnym procesie trawienia, wątroba pełni jeszcze wiele innych funkcji. Szacuje się, że jest ich około pięćset!
Jest wątroba organem ciężko pracującym, ale i wrażliwym. W przypadku jej niewydolności, dochodzi do wielu niekorzystnych zmian o charakterze klinicznym, biochemicznym i neurofizjologicznym. Zaburzone są procesy syntezy wielu istotnych substancji i zahamowana zdolność odtruwania organizmu.
Wątroba, z całym bogactwem enzymów, jest wielkim laboratorium, w którym toksyczne metabolity są zamieniane, przez szereg reakcji, w formy nietoksyczne, które można eliminować z organizmu.
Przy całej wrażliwości na toksyny, wątrobę cechuje zdolność regeneracji. Można ten korzystny proces wspomagać lekami pochodzenia roślinnego. Jedną z najczęściej używanych w tym celu roślin jest
Ostropest plamisty Silybum marianum
Jego owoc Silybi mariani fructus, dzięki ukrytemu w nasionach rośliny zespole flawolignanów (zwanym sylimaryną), na który składają się sylibina, sylibinina, sylichrystyny oraz sylidoniny – ma zbawienny wpływ na komórki wątroby. To jest działanie hepatoprotekcyjne, gdyż działa ochronnie (cytoprotekcja) na hepatocyty, czyli komórki tworzące strukturę wątroby. To działanie dotyczy komórek, które są w jakikolwiek sposób uszkodzone, głównie przez toksyny. Sylimaryna, uszczelniając (stabilizując) błonę komórkową hepatocytów, utrudnia przenikanie toksyn do ich wnętrza, co zapobiega szkodliwemu działaniu. Już uszkodzone komórki ulegają regeneracji w wyniku zwiększonej syntezy białek, co jest wynikiem aktywacji enzymów wątrobowych, głównie rybosomalnej syntetazy białkowej. Korzystne działanie uzupełnia aktywność antyoksydacyjna i hamująca powstawanie wolnych rodników, co szczególnie ważne w przypadku narządu, gdzie reakcje biochemiczne, ze względu na ich poziom ilościowy i skomplikowanie, generują wiele wolnych rodników.
Karczoch zwyczajny Cynara scolymus
działa dobroczynnie na zapracowaną wątrobę – dzięki obecności mieszaniny fenolokwasów, cynarozydów, w której dominują cynaryna (kwas dikawoilochinowy) i kwas 3-kawoilochinowy, zwany chlorogenowym. Skład uzupełniają falowonoidy, w tym cynarozyd (pochodna luteoliny) oraz gorycze z grupy laktonów seskwiterpenowych. Wyciągi z karczocha silnie wzmagają wydzielanie żółci i działają hepatoprotekcyjnie. Chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem spowodowanym przez silnie działające toksyny (np. czterochlorek węgla, disiarczek węgla, rozpuszczalniki czy niebezpieczne substancje naturalne, np. z muchomorów). Ich działanie antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe w szczególny sposób odnosi się do rodników ponadtlenkowych, czego skutkiem jest zahamowanie procesów utleniania nienasyconych lipidów, tworzących błony komórkowe.
Przeciw nadmiernemu utlenianiu
Naturalne procesy oczyszczania organizmu to także substancje o właściwościach przeciwutleniających, czyli zmiatacze wolnych rodników. Liczne owoce, warzywa, czerwone wino a także większość roślin leczniczych to źródła dobroczynnych substancji, likwidujących toksyczne produkty przemiany materii, jakimi są wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu. Są to zwykle związki polifenolowe, które dzięki grupom -OH, związanym najczęściej z pierścieniami aromatycznymi, wymiatają z organizmu toksyny. Wymieńmy flawonoidy, garbniki, fenolokwasy, antocyjany i procyjanidyny, liczne witaminy (witamina C, tokoferole, karotenoidy), winny rezweratrol.
Działanie antyoksydacyjne wielu roślin leczniczych uzupełnia korzystnie główne działanie surowca.
Póki czas…
Podskórnie czujemy (czasami zupełnie naskórnie…), że jesteśmy narażeni przez cały czas na działanie toksyn. Organizm długo broni się przed toksynami, wykorzystując naturalne mechanizmy regulujące. Jednak wątroba i nerki, które w największej mierze biorą na siebie ciężar odtrucia, wymagają wspomagania. Leki ziołowe są tu nieocenione! Może to zabrzmi jak reklama, ale naprawdę naturalne remedia łagodnie i stanowczo (jak rodzice…) aktywują i wspomagają proces oczyszczania organizmu. Niezwykle istotna rzeczą jest, by do odtruwania i oczyszczania wykorzystywać wysokiej jakości i czystości leki ziołowe w postaci ziółek, herbatek, mieszanek, nalewek, wyciągów i wielu innych form. Jakość tych naturalnych leków ma pierwszorzędne znaczenie. Słaba jakość nie przyniesie oczekiwanych efektów, może nawet zaszkodzić. Poszukujmy więc leków roślinnych certyfikowanych, gwarantujących najwyższą jakość.
Wątroba, z całym bogactwem enzymów, jest wielkim laboratorium, w którym toksyczne metabolity są zamieniane, przez szereg reakcji, w formy nietoksyczne, które można eliminować z organizmu.