Nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego trudno zignorować, dłuższy brak dobrego samopoczucia i problemy z tym związane, pozostawione same sobie najczęściej same się nie rozwiązują, lecz przeciwnie nasilają się i nawarstwiają.
Dlatego też wiele osób przychodzi wtedy do apteki, prosząc farmaceutę o pomoc. Skarżą się one na obniżenie nastroju, niepokój, rozkojarzenie, nadpobudliwość nerwową, bezsenność, zaburzenia snu. By złagodzić lub zniwelować te dolegliwości, poszukują doraźnych środków, najczęściej ziołowych, gdyż z jednej strony mają nadzieję, że ich problemy mają charakter przejściowy, a z drugiej nie chcą korzystać z syntetycznych leków, głównie ze względu na możliwość wystąpienia uzależnienia. Trwający obecnie czas zagrożenia epidemiologicznego wzmaga lęk o siebie i o najbliższych, a przedłużająca się niepewność i izolacja generuje napięcie, frustracje, a nawet złość, co wpływa negatywnie na relacje z innymi. Długotrwałe napięcie nerwowe, stany niepokoju, stres mogą prowadzić do:
- trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu
- nasilenia niestabilności emocjonalnej
- obniżenia nastroju – obniżenia odporności
- podwyższenia ciśnienia krwi rozwoju miażdżycy
- rozwoju chorób autoimmunologicznych
- nasilenia stanów zapalnych
Dlatego też pierwsze objawy stresu należy łagodzić możliwie jak najszybciej, zaczynając leczenie od roślinnych produktów leczniczych.
Dostępna jest szeroka gama leków roślinnych firmy Labofarm o działaniu uspokajającym i nasennym, które farmaceuta może zaoferować pacjentom w ramach sprzedaży odręcznej. Leki te charakteryzują się korzystnym wielokierunkowym działaniem, nie tylko na układ nerwowy, ale również na układ pokarmowy, krążenia i wewnątrzwydzielniczy. Z tego powodu łagodzą, niekojarzone bezpośrednio ze stresem i napięciem nerwowym, dolegliwości neurowegetatywne takie jak:
- stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego
- zaburzenia trawienia
- przyspieszoną czynność serca
- podwyższone ciśnienie krwi
- bóle głowy
- wzmożoną potliwość i uderzenia gorąca
Leki roślinne są stosowane w stanach napięcia nerwowego – od łagodnych do umiarkowanych oraz w trudnościach z zasypianiem i zaburzeniach snu. Nie powodują one otumanienia. Mogą być stosowane przez dłuższy czas, ponieważ nie powodują przyzwyczajenia i lekozależności. Polecane są zarówno osobom młodym i aktywnym zawodowo, gdyż nie utrudniają nauki i nie powodują senności w ciągu dnia, jak i osobom starszym.
Jak dobrać lek do zróżnicowanych potrzeb pacjenta?
Aby farmaceuta mógł doradzić najlepszy produkt dla danego pacjenta, powinien przeprowadzić krótki wywiad obejmujący m.in.: etiologię zaburzeń nerwowych (czy pacjent jest wstanie określić jakie mogą być ich przyczyny) okres występowania dolegliwości (jak długo utrzymują się, czy pojawiły się po raz pierwszy, czy problemy występowały już wcześniej) informacje dotyczące przyjmowanych leków (czy były wcześniej stosowane leki łagodzące napięcie nerwowe i zaburzenia snu, czy były to leki syntetyczne, czy roślinne oraz jakie inne leki pacjent obecnie przyjmuje). Zaleca się, aby leczenie napięcia nerwowego i zaburzeń snu zacząć od roślinnych leków o działaniu uspokajającym. Ich działanie lecznicze i bezpieczeństwo stosowania zostało potwierdzone licznymi badaniami surowców roślinnych oraz długotrwałą obecnością produktów na rynku. Dostępne są zarówno monopreparaty, jak i produkty złożone. Mają one różne postacie farmaceutyczne – tabletki lub zioła do zaparzania. Dla osób z trudnościami w połykaniu oraz nietolerujących zapachu kozłka czy innych ziół, przeznaczone są tabletki powlekane. Nie zawierają one laktozy, glutenu, cukru oraz barwników. Produkty lecznicze roślinne firmy Labofarm zawierają sproszkowane surowce roślinne pozyskiwane z własnych, ekologicznych upraw. Substancje te są badane według wymagań farmakopealnych, m.in. oznaczana jest zawartość związków czynnych.
Łagodne objawy napięcia nerwowego
Produkt leczniczy Tabletki uspokajające Labofarm polecany jest pacjentom z łagodnymi objawami napięcia nerwowego. Zawiera substancje roślinne o wielokierunkowym działaniu, wykazującym kompleksowy efekt uspokajający, poprawiający długość i jakość snu oraz łagodzący skutki nerwic wegetatywnych:
- Korzeń kozłka stosowany w stanach: napięcia nerwowego, niepokoju, rozkojarzenia, przy trudnościach w zasypianiu, w nerwicach wegetatywnych objawiających się skurczami przewodu pokarmowego.
- Liść melisy wskazany jest również w stanach napięcia nerwowego, niepokoju i w trudnościach w zasypianiu. Dodatkowo łagodzi dolegliwości żołądkowe na tle nerwowym.
- Szyszka chmielu polecana jest w nadpobudliwości nerwowej i bezsenności.
- Ziele serdecznika stosuje się w nerwicach sercowo-naczyniowych, pomocniczo w chorobie nadciśnieniowej, a także w zaburzeniach nerwowych związanych z przekwitaniem. Wykazuje również działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Skuteczność Tabletek uspokajających Labofarm została potwierdzona badaniami klinicznymi, które wykazały znamienną poprawę jakości snu i znaczne zmniejszenie częstotliwości przebudzeń w nocy. Produkt ten posiada wyjątkowy skład, dzięki obecności ziela serdecznika, który przeciwdziała stanom napięcia nerwowego powodującym nadciśnienie i niemiarowość rytmu serca. Dostępny jest również produkt leczniczy Optimum Tabletki uspokajające Labofarm powlekane, posiadający ten sam skład substancji czynnych roślinnych, ale w postaci tabletek powlekanych otoczką bezcukrową. Preparat ten przeznaczony jest szczególnie dla osób mających trudności w przełykaniu bądź nietolerujących zapachu ziół.
Trudności w zasypianiu
Z kolei pacjentom zgłaszającym trudności w zasypianiu, można polecić leki zawierające przetwory z korzenia kozłka. Produkt leczniczy roślinny Valdix zawiera wyłącznie 400 mg sproszkowanego korzenia kozłka. Taka ilość korzenia kozłka wykazuje działanie lecznicze już w jednej tabletce. Produkt nie posiada żadnych substancji pomocniczych. Natomiast Valdixextrakt to lek w postaci tabletek powlekanych i zawiera 355 mg wyciągu z korzenia kozłka, o ugruntowanym zastosowaniu medycznym. Dodatkowo obydwa produkty lecznicze są również stosowane w stanach napięcia nerwowego. Valdixekstrakt charakteryzuje się silniejszym działaniem, dlatego stosowany jest w zaburzeniach snu. Warto go również polecać w stanach umiarkowanego napięcia nerwowego.
Przeprowadzone dla Tabletek uspokajających Labofarm® badania kliniczne wykazały: znamienną poprawę jakości snu oraz znaczne zmniejszenie częstotliwości przebudzeń w nocy.
Obniżenie nastroju
W stanach obniżonego nastroju czy łagodnych stanach depresyjnych stosuje się leki zawierające w swoim składzie ziele dziurawca. Skuteczność tej substancji leczniczej została potwierdzona badaniami klinicznymi i porównywalna jest do leków z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny (SSR). Leki na bazie dziurawca polecane są szczególnie pacjentom, u których występuje przygnębienie lub poczucie beznadziejności, utrata zainteresowań, brak odczuwania przyjemności z ich wykonywania, poczucie osamotnienia, chęć izolowania się od innych oraz brak wiary w siebie i pozytywnej samooceny. Mogą być także pomocne w łagodzeniu takich objawów jak zaburzenia łaknienia i zmiany masy ciała. Produkt leczniczy Hyperherba, jako jedyny lek zawierający sproszkowane ziele dziurawca, charakteryzuje się taką samą skutecznością działania jak wyciągi alkoholowe z ziela dziurawca, a mniejszą liczbą działań niepożądanych, w tym fotouczuleń. Trzeba pamiętać, że przy stosowaniu ziela dziurawca, reakcje nadwrażliwości na światło występują rzadko i dotyczą głównie osób o bardzo jasnej karnacji. Mogą wystąpić przy wystawianiu ciała na intensywne promieniowanie słoneczne, czy podczas opalania się w solarium. Dla osób o jasnej karnacji, rozwiązaniem zmniejszającym ryzyko wystąpienia fotouczulenia, jest stosowanie cienkiej osłony odkrytych części ciała. Ponadto, osoby o jasnej karnacji, ze względu na wrażliwość skóry, z reguły nie opalają się, unikają intensywnej ekspozycji na słońce i noszą ubrania chroniące ich skórę. Jedna tabletka produktu leczniczego Hyperherba zawiera 330 mg sproszkowanego ziela dziurawca, co jest zgodne z monografią wspólnotową ziela dziurawca i stanowi dawkę leczniczą. W leku oznaczana jest m.in. zawartość hiperycyn – jedna tabletka zawiera ich minimum 0,2 mg.
Napary z ziół uspokajających
Pacjentom starszym oraz mającym trudności w połykaniu tabletek szczególnie polecane są napary z ziół o działaniu uspokajającym. Dostępne są zarówno zioła pojedyncze, tj. Liść melisy, jak i również mieszanki farmakopealne, tj. Zioła uspokajające do zaparzania w saszetkach. Forma naparów, oprócz działania leczniczego, ma istotną dodatkową funkcję – nawodnienie organizmu i uzupełnienie niedoborów wody. Produkt leczniczy Zioła uspokajające (Labofarm) zawiera bogaty skład obejmujący surowce roślinne: korzeń kozłka, liść melisy, szyszki chmielu, liść mięty, kwiat rumianku oraz kwiatostan głogu. Charakteryzują się one wielokierunkowym działaniem. Poza działaniem uspokajającym, łagodzą także dolegliwości żołądkowo-jelitowe (liść melisy, koszyczek rumianku i liść mięty), które często towarzyszą napięciom nerwowym. Zawartość liścia melisy w mieszance Ziół uspokajających, jak też zastosowanie naparu z samego liścia melisy, oprócz działania uspakajającego i ułatwiającego zasypianie, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dzięki temu można je polecać osobom, uskarżającym się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym wzdęcia i oddawanie wiatrów. Natomiast kwiatostan głogu dodatkowo normalizuje pracę serca, dzięki czemu łagodzi dolegliwości ze strony układu krążenia. Ze względu na dogodną formę, lekarze pediatrzy mogą również zalecać dzieciom picie naparów z tych ziół. Zioła do zaparzania wytwarzane są z surowców roślinnych pochodzących z własnych, ekologicznych upraw. Posiadają delikatny smak i aromat oraz nie zawierają żadnych dodatków smakowych i zapachowych.
* * *
Z tego względu, że w ostatnim czasie nasilają się problemy ze zdrowiem psychicznym u znacznej części społeczeństwa, farmaceuci powinni znać dostępne roślinne produkty lecznicze, które pozwolą pomóc pacjentom, w ramach opieki farmaceutycznej, w dolegliwościach i zróżnicowanych potrzebach. Bardzo ważnym aspektem, oprócz polecenia konkretnych leków ziołowych, jest wysłuchanie i okazanie życzliwości, co często jest niezmiernie istotne dla osób starszych. Warto zapewnić je , że nie są same ze swoim problemami, i że z czasem istnieje możliwość ich rozwiązania. Można zachęcać do budowania głębokich relacji z bliskimi i przyjaciółmi. Przypominać o tym, że człowiek nie jest samotną wyspą, ale potrzebuje innych do życia. Rozwiązaniem na rodzący się lęk jest samodzielne myślenie i rozmowa, dzielenie się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami z innymi. Poza wiedzą fachową farmaceuta może więc dać pacjentowi także dobre słowo, natchnąć nadzieją i wskazać na szersze perspektywy, które pomogą na nowo odnaleźć sens i radość życia.