To tytuł programu naukowego, który został stworzony na początku ubiegłego roku. Impulsem do jego powstania było narastające zainteresowanie farmaceutów szkoleniami organizowanymi przez Labofarm.
Celem programu jest upowszechnianie wiedzy i doświadczeń w zakresie ziołolecznictwa w dziedzinie farmacji i medycyny, prawa i etyki oraz marketingu (Pisaliśmy o tym szczegółowo w Panacei nr 1 (50)/2015).
We współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum, Studium Kształcenia Podyplomowego zorganizowaliśmy cztery szkolenia na punkty edukacyjne twarde, w których uczestniczyło ponad 450 osób. Wspólnie ze Związkiem Zawodowym Techników Farmaceutycznych przeprowadziliśmy dwa szkolenia, w których uczestniczyli technicy farmaceutyczni – 80 osób. Razem z okręgowymi izbami aptekarskimi zorganizowaliśmy dziesięć szkoleń, wzięło w nich udział 780 farmaceutów. W sumie we wszystkich naszych szkoleniach uczestniczyło około 1300 osób!
W konferencjach brali udział także studenci farmacji. Wprowadziliśmy nowe szkolenia z zakresu fitoterapii i prawa, prowadzone przez następujących specjalistów:
prof. dr hab. n. farm. Barbra Filipek – Postępy w farmakoterapii wybranych chorób układu pokarmowego.
prof. dr n. farm. Irena Matławska – Fitoterapia w chorobach układu pokarmowego.
dr n. farm. Tomasz Baj – Fitoterapia w chorobach serca i układu krążenia.
dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk – Bezpieczeństwo współczesnej fitoterapii.
mgr farm. Maria Piaskowska – Fitoterapia w chorobach cywilizacyjnych.
mgr farm. Konrad Tuszyński i mgr farm. Effiom Uman-Ntuk – Mniej i bardziej istotne interakcje, czyli jak wychwycić rzeczywisty problem lekowy.
mgr Monika Bartwicka – Elementy prawa farmaceutycznego w pracy farmaceuty. Odwrócony łańcuch dystrybucji.
lek. med. Tadeusz Liczko – Fitoterapia częstych dolegliwości wakacyjnych w praktyce farmaceutycznej.
Nowością są szkolenia produktowe leków Labofarmu w aptekach, dla całego personelu. Szkolenia zawierają elementy opieki farmaceutycznej i fitoterapii m.in. układu pokarmowego, układu moczowego czy przeziębienia. Obecnie są one prowadzone głównie w województwie pomorskim. Kierowników aptek z tego regionu, zainteresowanych szkoleniami, prosi o kontakt specjalista do spraw szkoleń Sebastian Kryger – skryger@labofarm.pl. Dużym zainteresowaniem cieszą się kursy internetowe, zamieszczane na stronie Centrum Fitoterapii w Gdańsku (www.centrumfitoterapii.pl). Łączna liczba odsłon kursów na punkty edukacyjne miękkie to 7307, na punkty edukacyjne twarde 16238. Co miesiąc pojawiają się nowe kursy internetowe. Na stronie Centrum zamieszczamy także informacje o szkoleniach stacjonarnych.
Rozbudowujemy stronę Centrum Fitoterapii, nowym elementem będzie forum farmaceutyczne. Mamy nadzieję, że to miejsce stanie się dla farmaceutów okazją do wymiany doświadczeń oraz informacji z zakresu ziołolecznictwa i opieki farmaceutycznej.
Konsultacje w Centrum
Zapraszamy wszystkich pacjentów na konsultacje lekarskie do Centrum Fitoterapii w Gdańsku, ul. Długie Pobrzeże 28. W okresie wakacji odbywa się tam także bezpłatna degustacja herbat, codziennie innej. W ofercie Centrum znajduje się szeroki wybór leków i mieszanek ziołowych.
W pierwszym półroczu 2016 roku przeprowadziliśmy 12 szkoleń, w których uczestniczyli farmaceuci, przyszli farmaceuci oraz technicy farmaceutyczni. Zainteresowani ich opinią, po każdym szkoleniu staraliśmy się nawiązać kontakt – z większością uczestników przeprowadziliśmy rozmowy odnośnie organizacji szkolenia. Oto przedstawiamy wybrane wypowiedzi:
* Odniosłam bardzo pozytywne wrażenia, bardzo lubię uczestniczyć w konferencjach organizowanych przez Labofarm. Tematyka wykładów bardzo ciekawa.
* Dowiedziałam się bardzo ciekawych informacji. Szczególnie podobał mi się temat o opiece farmaceutycznej – praktyczne wskazówki w codziennej pracy. Jestem pod wrażeniem, nic dodać nic ująć.
* Wykład na temat interakcji ziołowych był bombowy. Spotkanie ogólnie interesujące.
* Jestem zadowolona z udziału w konferencji. Bardzo podobał mi się wykład o lekach roślinnych.
* Zainteresował mnie wykład na temat zmian w prawie farmaceutycznym. Kompendium wiedzy.
* Konferencję może zaliczyć do udanych. Dużo cennych informacji.
* Jesteście jedyna firmą, która zwraca uwagę na różnice miedzy lekiem a suplementem. Chce także edukować swoich pacjentów.
* Dużo przydatnych informacji. Jak najwięcej takich szkoleń.
* Bardzo podobał mi się wykład o lekach nowej generacji – jestem nim zachwycona.
* Cieszę się, że mogłem wziąć udział w szkoleniu, było bardzo miło, a wykłady były dobrane do aktualnych potrzeb.
* Było to jedno z lepszych szkoleń, w którym uczestniczyłam.
* Było po prostu super. Oby więcej takich szkoleń, tematyka ziołolecznictwa – to szkolenia, na które zawsze przyjdę.
* Jestem zachwycona z wysokiego poziomu szkolenia, pan Tadeusz Liczko – niesamowity. Wykład dotyczący aspektów prawnych krótki i treściwy, zawierał wszystkie interesujące zagadnienia.
* Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Również prowadzę wykłady w szkole i każda wiedza jest dla mnie bardzo przydatna.
Myślałem, że będzie nudno, jak to zwykle bywa na takich konferencjach, a tu miłe zaskoczenie. Ciekawie przedstawione wykłady.
* Wspaniałe wykłady, wspaniała organizacja, wspaniałe leki – tym bardziej, że są one naturalne.
* Lek a suplement – bardzo interesujący i wartościowy wykład, oby takich więcej.
* Bardzo lubię uczestniczyć w Waszych konferencjach, także cenię możliwość udziału w szkoleniach internetowych, czekam na informację odnośnie następnych konferencji.
* Porywający wykład pana Tadeusza Liczko, pojawiło się dużo ciekawych zagadnień.
* Wykładów wysłuchałam z przyjemnością.
* Wykłady na bardzo wysokim poziomie, wnoszą bardzo dużo do świadomości farmaceuty.