Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Sztuka > Hieronim Lwie Serce

Panacea - Leki ziołowe nr 3-4 (60-61), lipiec - grudzień 2017 strona: 47

Hieronim Lwie Serce

A lbrecht Durer (*1471 Norymberga +1528 tamże) maluje w roku 1494 św. Hieronima (*331-+347 Strydon +419 lub 420 Betlejem). Obraz o wymiarach 23 x 17 cm, olej na drewnie gruszkowym, wpisuje się w typową ikonografię świętego, którego łatwo poznajemy po charakterystycznych atrybutach: jaskrawoczerwonym kapeluszu kardynalskim, otwartej księdze Pisma Świętego i lwie.
Św. Hieronim czczony był od XII w. w Hiszpanii, potem we Włoszech. Powstawały liczne zakony hieronomitów. Głównym dziełem doktora Kościoła katolickiego było przetłumaczenie Starego Testamentu z hebrajskiego i greki na łacinę (382-406). Nazwano ten przekład Wulgatą, czyli tłumaczeniem popularnym, powszechnym (versio wulgata), wzorcowym dla tłumaczeń w całym chrześcijańskim świecie. Hieronimowe tłumaczenie skorygowało błędy Septuaginty - pierwszego, zbiorowego tłumaczenia na grekę z oryginalnych języków aramejskiego i hebrajskiego (septuaginta, czyli tłumaczenie 70 mędrców), między 280 a 130 rokiem przed Chr. w Aleksandrii.
Hieronimowa Wulgata była też jednak krytykowana. Niektórzy uważali, że przyjęcie jej wprowadza do Kościoła katolickiego judaizm; że Kościół łaciński zacznie się nadmiernie różnić od greckiego, a poganie powiedzą, że chrześcijanie zmienili swoje prawo. Także ascetyczne życie św. Hieronima nie u wszystkich duchownych przełożonych budziło entuzjazm. Ostatecznie św. Hieronim umiera w pustelni, niedaleko Betlejem.
Skąd jednak lew u boku świętego uczonego? Tradycja przekazała, że w trakcie odmawiania nieszporów do św. Hieronima podszedł lew, który wskazał na swą zranioną łapę. Święty wyleczył łapę a lew pozostał przy nim jak zwierzę domowe. Ta historia kojarzy nam się z inną: poskromieniem groźnego wilka przez św. Franciszka.
Hiszpańscy i włoscy artyści w swych malarskich przedstawieniach św. Hieronima (Saint Jerome) akcentują pustynno-skaliste krajobrazy, wśród których święty prowadził ascetyczne życie. Albrecht Durer, syn Północy, maluje pustelniczy pejzaż w innej konwencji. Świerkowo-sosnowe pagórki, ośnieżone szczyty na horyzoncie, lasy ze skalnymi formami i skrytym między drzewami kościołem. Krzyż, przed którym klęczy święty, wbity jest w pień pospolitej na Północy brzozy. Mnóstwo roślin polnych otacza porzucone kardynalskie szaty - zaszczyty. Jedna z roślin, która swą smukłością sięga brody lwa, wydaje się dobrze znaną rośliną leczniczą to - Serdecznik pospolity, Tymoteusz Andrearczyk (Leonurus cardiaca, syn. L. villosus) nazywany był wśród ludu lwim sercem, lwim ogonem. Ziele serdecznika i preparaty z niego stosowane są najczęściej w chorobach układu nerwowego (np. nadmierna pobudliwość nerwowa) w nerwicach sercowo-naczyniowych, we wczesnym okresie choroby wieńcowej, a także pomocniczo w pierwszym stadium choroby nadciśnieniowej - dowiadujemy się z cenionej encyklopedii ziołolecznictwa, zredagowanej przez prof. H. Strzelecką. Czy wyraźnie sportretowany przez artystę spokój dzikiego zwierza nie jest dostatecznie wymowny? Obraz dostojnego lwa nie tylko koreluje z ludową nazwą rośliny lwie serce, ale i z uspokajającymi właściwościami serdecznika. Niezłomność charakteru, przekonań ,siła wewnętrzna św. Hieronima odnajduje swą egzemplifikację w symbolice lwiego walecznego serca. Reszta zdaje się jest już tylko uniżeniem i pokorą wobec krzyża przed którym święty zgina kolana. Durer namalował typowo europejski pejzaż: mocno zalesiony, górzysty, skalisty, z bogatą fauną (gil i szczygieł przy strumieniu) i florą. Św. Hieronim na znak pokuty uderza kamieniem w piersi. Wpatruje się w niebo, które malarz z mistrzowską precyzją pokazuje, gdy otwiera się spod zasłony kolorowych chmur. Niebo otwiera się nad pochylonym w latach tłumaczem i erudytą. Św. Hieronim jest spokojny i - mimo swego ubóstwa, ascetycznego trybu życia - dostojny. Uczynił już wszystko, co miał w swym życiu uczynić. Pejzaż namalowany przez artystę współgra z mistyczną kontemplacją Hieronima. Złotawe tło horyzontu poprzecinane pasami efemerycznych chmur podkreślają dramaturgię sceny modlitewnej, na którą patrzymy. Durer ubiera Hieronima w jaskrawo błękitne okrycie, trudno nazwać to szatą. Wyjątkowy staje się w obrazie kontrast między naturalnymi kolorami krajobrazu a świecącym błękitem rozlewającego się materiału. Zauważmy, że takiego błękitu okrycia świętego nie sposób odnaleźć w górnych partiach nieba - jest inny, wyjątkowy i jakby coś podkreślał. W mojej ocenie centralnie usytuowana postać świętego egzystuje w obrazie jakby na pół, nie do końca. Błękit odzienia, który słusznie możemy sublimować w stronę tego, co niebiańskie, dokonuje w obrazie jakby wykluczenia z krajobrazu, w którym święty się znajduje. Jakby modlitwa, której Hieronim się oddaje przenosiła go do innego świata.Tymoteusz Andrearczyk
www.tymek.art.pl


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Różeniec górski
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea