Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 2
Artykuły > Sztuka > Idylla z bieluniem w tle

Panacea - Leki ziołowe nr 2 (59), kwiecień - czerwiec 2017 strona: 35

Idylla z bieluniem w tle

Spojrzenie w obraz ma swoje tajemnice. Wehikuł czasu umieszcza widza w innym, zadanym świecie. Wszystko wydaje się proste na pierwszy rzut oka. Zdarza się jednak, że jakiś szczegół każe nam popatrzeć na całość inaczej niżby to wynikało z pierwszego wrażenia.
W roku 1637 Pietro da Cortona (właściwie Pietro Berettini *1596 Cortona +1669 Rzym), włoski malarz i architekt barokowy, namalował fresk Złoty wiek. Dzieło umieścił we florenckim Palazzo Pitti (pałac Pittich), na południowym brzegu rzeki Arno. To była własność słynnego rodu De Medici (Medyceuszów) - florenckich kupców, bankierów, legitymujcych się tytułem książęcym. Palazzo Pitti był wówczas siedzibą wielkiego księcia Toskanii Ferdynanda II Medycejskiego i to on zapewne zlecił artyśce dzieło. Trudno je jednak nazwać "pracą zleconą", żyje w nim bowiem geniusz włoskiego malarza i ta ukryta myśl, której w zleceniu zapewne nie było...
Złoty wiek przedstawia tęsknotę za światem idyllicznym, doskonałym. Światem ludzi wielkich dochodów i wpływów. Światem życia dostatniego, bez trosk i problemów. Taka idealizacja była dla elity tamtego świata formą intelektualnego relaksu i odwiecznej tęsknoty za rajem utraconym. Oto jak mógłby wyglądać świat, w którym człowiek jest wiecznie młody, nie zna chorób i cierpienia. Od czasu do czasu porywa go muzyka i piękna kobieta. Zatraca się w tańcu i w beztroskim szczęściu. Groźny lew w centrum obrazu bawi się z dziećmi, nie czyniąc im krzywdy.
W prawym dolnym rogu obrazu, na błękitnej sukni, układa się chłopiec. Pasuje do całości jak ulał? Na pewno? Co on trzyma w ręku?! To przecież śmiertelnie niebezpieczna roślina bieluń dziędzierzawa Datura stramonium L. Rodem z Meksyku, ale już wówczas znana w Europie. Jej polskie, tradycyjne określenia budzą dreszcz emocji: pindyrynda, świńska wesz, czarcie ziele, trąba anioła? I taką, za przeproszeniem pindyryndę (cokolwiek by to nie znaczyło?), odnajdujemy w wysmakowanym fresku, zamówionym przez księcia Ferdynanda?! Czy to żart samego księcia, czy raczej element zaskoczenia, który artysta chciał ukradkiem przemycić ku przestrodze możnowładców? Umieszcza w obrazie silnie narkotyczną roślinę, w ręku niewinnego chłopca, by zasugerować, że za chwilę cała ta idylla może przerodzić się w koszmar, bo takie jest prawdziwe życie?
Jednak obraz z Datura stramonium przywołuje dziś jeszcze inną myśl. Bieluń może niszczyć, zabijać, ale może też leczyć. Z jego liści i nasion wykonuje się preparaty do leczenia dychawicy oskrzelowej, ostrych nieżytów oskrzeli, chorób neurologicznych. Skopolamina działa porażająco, zarówno na obwodowe nerwy przywspółczulne, jak i na ośrodkowy układ nerwowy, powodując zaburzenia intelektu, otępienie i dezorientację. Jednak pod nadzorem lekarza złowroga roślina staje się lekarstwem, które ratuje ludziom życie. Idylla i groza. Życie.

Tymoteusz Andrearczyk
www.tymek.art.pl


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Różeniec górski
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea