Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 2
Artykuły > Sztuka > Palma - drzewo życia

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (56), sierpień - październik 2016 strona: 35

Palma - drzewo życia

Cesar Santos jest młodym (*1982) malarzem amerykańskim o korzeniach kubańskich. Współczesny artysta w pełnym tego słowa znaczeniu. Mimo młodego wieku, osiągnął pełnię w zakresie malarstwa figuratywnego, realistycznego, klasycznego i współczesnego. Jest mistrzem artystycznego miksu: wdzięczne przedstawienia ludzi z inspirującymi cytatami ze znanych obrazów, różnych epok, rozrzuconych po całym świecie. Artysta z łatwością, nie spotykaną od czasów Edwarda Hoppera i Balthusa (Baltazara Kłossowskiego de Rola), potrafi malować tak, jak życzyłby sobie najbardziej wybredny krytyk sztuki. Naśladuje w inteligentny sposób i cytuje malarstwo Rembrandta, Caravaggia, Rubensa, ale i van Gogha, Muncha, Picassa. Widoczne są w jego sztuce nadzwyczajne zdolności rysunkowe. Są one podstawą najbardziej wyrafinowanych kompozycji kolorystycznych. Trudno znaleźć analogie we współczesnym malarstwie, by oddać fenomen Santosa, jego zjawiskowej sztuki. Ryzykując nieco, można by szukać podobieństwa w świecie muzyki. Jeśli jest na świecie pianista, który zagra wszystko, cokolwiek inni pianiści grali przed nim, i zagra to dokładnie w ich stylu i manierze - to będzie właśnie Santos muzyki... Albo piosenkarka o takiej skali głosu, że potrafi zaśpiewać każdą barwą i tonacją, od Kiepury, po Whitney Houston... Takie rzeczy są zjawiskowe i przelatują nad światem jak spadająca gwiazda. Rodzi się pytanie: jaki człowiek, jakie jego indywidualne cechy, osobowość, światopogląd, wewnętrzna tożsamość stoją za artystą i jego dziełem? Czy dzieło artysty ma obnażać twórcę? Dziś to już pewnie kwestia trzecioplanowa. Jeśli jednak są ludzie, dla których tożsamość dzieła i twórcy jest istotna w relacji dzieło - odbiorca, to Cesar Santos wprowadzi ich w zakłopotanie. Czyżby był genialną wielością z wachlarza konfiguracji innych genialnych malarzy? Ale gdzie jest on i jego życie?
Dzieło Santosa, które tu prezentujemy, zdaje się po części rozwiązywać sformułowane wyżej dylematy. Cesar Santos, trzymając w ręku szkicownik, podchodzi do obrazu, pokazując nam kopię dłoni, ściskających z niezwykłą subtelnością gałązkę palmową - dar natury o właściwościach leczniczych. Tę gałązkę, o której mowa w Apokalipsie: Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani w białe szaty, a w ręku ich palmy (Ap 7,9). Również w obrazie niezwykle urodziwa niewiasta, w białej szacie, z gałązką palmową w ręku, jakby przytuloną do serca, świadoma, iż jest niegodna patrzeć wprost, opusza wzrok, w swej skromności i pokorze ukazuje istotę piękna. Przywołajmy psalm (Pieśń nad pieśniami): o jak piękna jesteś, jakże wdzięczna, umiłowana, pełna rozkoszy! Postać twoja wysmukła jak palma, a piersi twe jak grona winne: rzekłem wespnę się na palmę, pochwycę gałązki jej owocem brzemienne... (7,7-9).
Dziękuję, Cesarze Santosie, że w czasie niepokojów i prób dekonstrukcji naszego świata, nieustających prób szokowania bez żadnych ograniczeń, pokazujesz, co w malarstwie jest wzniosłe, co poprzez głębię i ciężar tematu staje się wartością i przekazem unifikującym wszystkie kultury i wszystkich ludzi.Cesar Santos: Masterful Sketch Book

Tymoteusz Andrearczyk
www.tymek.art.pl


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Różeniec górski
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea