Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 3
Artykuły > Aktualności > Apel

Panacea Nr 2 (55), kwiecień - lipiec 2016 strona: 9

Apel o Politykę Lekową Państwa zapewniającą przestrzeganie granicy pomiędzy lekiem a żywnością oraz o przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia i życia ludzi wynikającym z nieprawidłowości w zakresie wytwarzania, dystrybucji i reklamy suplementów diety.

Polska Rada Leku Roślinnego zrzesza farmaceutów i lekarzy, zajmujących się fitoterapią. Współpracuje z instytucjami naukowo-badawczymi, producentami i dystrybutorami produktów leczniczych roślinnych oraz ze środowiskami zielarskimi.
Działając statutowo na rzecz zapewnienia warunków do odpowiedniego rozwoju rynku produktów leczniczych roślinnych, Polska Rada Leku Roślinnego opracowała i w grudniu 2015 przesłała do Ministra Zdrowia Wstępną analizę rynku farmaceutycznego ze szczególnym uwzględnieniem produktów leczniczych roślinnych z prośbą o wykorzystanie zawartych w opracowaniu wniosków w pracach nad nową Polityką Lekową Państwa.
Z uwagi na trudności osłabiające polski rynek leków roślinnych i wciąż aktualne zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów wynikające z łamania Prawa Farmaceutycznego oraz Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, Polska Rada Leku Roślinnego uważa za swój obowiązek wystosowanie do organów i instytucji odpowiedzialnych za współtworzenie Polityki Lekowej - apelu o przestrzeganie granicy pomiędzy lekiem a żywnością i przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia i życia ludzi wynikającym z nieprawidłowości w zakresie wytwarzania, dystrybucji i reklamy suplementów diety.

Na podstawie wieloletniego monitoringu rynku aptecznego, w załączeniu przedstawiamy wnioski wynikające z analizy podstawowych nieprawidłowości oraz możliwości działań korygujących i zapobiegawczych.
Z punktu widzenia prac nad nową Polityką Lekową Państwa oraz Prawem Farmaceutycznym konieczne jest wprowadzenie formalnoprawnych, wiążących regulacji, które doprowadzą do skutecznego przestrzegania granicy pomiędzy lekiem a żywnością i równowagi na rynku aptecznym.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia zapowiedział już podstawowe zmiany:
> wycofanie z aptek sprzedaży suplementów diety,
> przyznanie farmaceutom prawa do większościowego udziału w aptekach
> egzekwowanie limitu 1% własności aptek

W opinii Polskiej Rady Leku Roślinnego celowe jest także:
> rozszerzenie zakazu reklamy aptek i leków Rx o zakaz reklamy leków OTC i suplementów diety oraz wycofanie leków ze sprzedaży pozaaptecznej z uwagi na brak nadzoru ze strony Głównego Inspektora Farmaceutycznego i związane z tym zagrożenia
> zorganizowanie pracy Komisji ds. Pogranicza w taki sposób, aby uchwały były podejmowane przez kompetentnych przedstawicieli właściwych instytucji i urzędów, by stanowiły podstawę do decyzji administracyjnych i orzeczeń sądów
> przywrócenie przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych listy surowców mogących wchodzić w skład leków lub suplementów diety
> wycofanie nieprawidłowego stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego według którego suplementy diety mogą zawierać do 75% dawki leczniczej.

Odpowiednia Polityka Lekowa Państwa oraz Prawo Farmaceutyczne zapewnią stabilny rozwój krajowego rynku produktów leczniczych roślinnych, przyczynią się do wzrostu konkurencyjnego eksportu polskich leków, wzmocnią rodzime firmy zielarskie, przywrócą aptekom właściwą rolę w zaopatrzeniu farmaceutycznym. Farmaceuci - w poczuciu odpowiedzialności za jakość, skuteczność i bezpieczeństwo - będą etycznie prowadzić opiekę farmaceutyczną jako profesjonalni partnerzy lekarzy i doradcy pacjenta, który ma konstytucyjne prawo do opieki zdrowotnej.
Polska Rada Leku Roślinnego dysponuje specjalistycznymi opracowaniami oraz opiniami ekspertów; jest gotowa do udzielenia niezbędnych wyjaśnień i informacji w kwestiach szczegółowych.

Polska Rada Leku Roślinnego Czerwiec 2016Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.