Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 3
Artykuły > Z biblioteki > Farmacja stosowana

Panacea Nr 4 (9), październik 2004 strona: 17

Farmacja stosowana

Farmacja Stosowana Podręcznik skierowany jest do studentów farmacji, ale również osoby interesujące się zagadnieniami farmacji stosowanej, a w szczególności technologią postaci leku, znajdą w nim odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań. Układ książki jest przejrzysty i umożliwia łatwy dostęp do interesujących zagadnień. W część I przedstawiono "Podstawowe procesy jednostkowe", występujące w technologii postaci leku, takie jak rozdrabnianie, oddzielanie ciał stałych, suszenie, rozpuszczanie, dyspergowanie w cieczy, wytrawianie surowców roślinnych, wyjaławianie. W II części omówiono "Postacie leku", czyli proszki, granulaty, tabletki, kapsułki, systemy terapeutyczne, aerozole lecznicze, maści, czopki, mydła, mazidła, postacie leków roślinnych, syropy, eliksiry, miody, roztwory lecznicze, leki do oczu, leki pozajelitowe. Opisano w niej również radiofarmaceutyki i materiały medyczne. Część III zawiera przegląd substancji pomocniczych. Z punktu widzenia osób zajmujących się lekiem roślinnym w podrozdziale "Postacie leków roślinnych" brakuje omówienia stałych postaci leku roślinnego, np. tabletek, produkowanych ze standaryzowanych surowców roślinnych i posiadających w swoim składzie ściśle określoną zawartość związków czynnych, odpowiedzialnych za efekt terapeutyczny. Książka niezbędna w bibliotece każdego farmaceuty. Farmacja stosowana. Pod redakcją Stanisława Janickiego, Adolfa Fiebiga, Małgorzaty Sznitowskiej. PZWL, Wwa 2003.

Apteka Braci Bonifratrów

To już kolejne wydanie poszukiwanej na naszym rynku wydawniczym pozycji, przedstawiającej osiągnięcia lecznicze Dobrych Braci. Książka w ciekawy sposób przedstawia zagadnienia dotyczące ważnych problemów zdrowotnych. Każdy rozdział zawiera dwie części opisujące tę samą jednostkę chorobową i możliwości jej leczenia. Autorem I części (Medycyna) jest lek. med. brat Błażej Kozłowski; część II (Ziołolecznictwo) przedstawia brat Maciej Seifert. Taka prezentacja dostarcza odbiorcy bardzo interesujących i wzajemnie uzupełniających się informacji. Zakon Braci Bonifratrów cieszy się w Polsce ogromnym szacunkiem. Znany jest nie tylko z propagowania ziołolecznictwa, ale również z szeroko pojętego szpitalnictwa, którego ideą jest współodczuwanie i towarzyszenie ludziom chorym i cierpiącym. Zakon prowadzi szpitale, przychodnie, apteki, domy opieki, centra sanatoryjne i rehabilitacyjne, uczestniczy w prowadzeniu szkół medycznych i pielęgniarskich. Pozycja godna polecenia dla osób interesujących się ziołolecznictwem. Apteka Braci Bonifratrów. Porady medyczne i ziołolecznicze. Wydawnictwo "M", Kraków 2003. Edipresse Polska SA, Wwa 2003.

Zioła Ojców Benedyktynów

Autorzy podjęli udaną próbę syntezy dawnej i nowej wiedzy dotyczącej stosowania ziół leczniczych w medycynie klasztornej Ojców Benedyktynów. Od VIII do XIII wieku to właśnie mnisi byli odpowiedzialni za opiekę medyczną nad ludnością. Oni również gromadzili wiedzę pochodzącą od przodków.
Książka składa się z pięciu podstawowych części. W części I odkrywamy dzieje medycyny klasztornej. Poznajemy m.in. ojców ziołolecznictwa, ideę świętego Benedykta, wartość Farmakopei z Lorsch, znaczenie klasztorów i klasztornych ogrodów. Część II zawiera monografie najważniejszych roślin lecznictwa klasztornego. Część III propaguje zdrowy tryb życia. W IV części poznajemy wypróbowane terapie, zasady działania i skuteczność medycyny klasztornej, m.in. w chorobach układu nerwowego, dróg oddechowych, układu krążenia, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, skóry, układu kostnomięśniowego. W części V ojciec Kilian uczy nas przyrządzania naparów ziołowych, wyciągów i nalewek, maści, wykonywania inhalacji, zakładania kompresów oraz podaje warunki, w jakich powinny odbywać się terapeutyczne kąpiele. Autorzy podkreślają, że medycyna klasztorna ma sens tylko wtedy, gdy dawne doświadczenia zostaną skojarzone z najnowszymi odkryciami w fitoterapii. Mayer J.G., Uehleke B., o. Kilian Saum. Zioła Ojców Benedyktynów. Świat Książki, Wwa 2004.

lek. med., mgr farm. Jarosław Struczyński
- Centrum Fitoterapii w GdańskuNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.