Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6
Artykuły > Felieton > Zdrowie i niezależność

Panacea Nr 4 (53), październik - grudzień 2015 strona: 27

Zdrowie i niezależność

Żyjemy w czasach przełomowych, doświadczamy bezprecedensowego ataku na zdrowie własne i ludzi na całej Ziemi. Jest to kryzys, za który sam człowiek jest odpowiedzialny.
Współczesna nauka wiąże mechanizm etiopatogenezy chorób ze zmianami przystosowawczymi, które przekraczają granice homeostazy ustroju. Jednym z czynników wywierających zmiany adaptacyjne organizmu jest niedobór lub nadmiar niektórych mikroelementów w wodzie pitnej i pożywieniu.
Od dawna wiadomo, że na przykład przerost gruczołu tarczowego spowodowany jest niedoborem jodu, a deficyt magnezu w glebie i wodzie pitnej przyczynia się do schorzeń układu krążenia. Odczynem adaptacyjnym na niedobór chromu i cynku jest skłonność do cukrzycy, natomiast niedostateczna podaż litu zwiększa częstotliwość depresji maniakalnych.
Kultura zdrowotna społeczeństwa powinna się poprawić przez edukację na temat higieny fizycznej, psychicznej, ekologii i stanu zatrucia środowiska. Zapobieganie chorobom powinno się zaczynać jeszcze przed czasem poczęcia, a następnie we wczesnym dzieciństwie, okresie szkolnym, akademickim i zawodowym. Światło słoneczne, powietrze, woda, ruch i dieta są leczniczymi środkami natury. Wiele chorób ma podłoże psychosomatyczne. Poczucie humoru, optymizm, pozytywne myślenie są sprzymierzeńcami w zachowaniu zdrowia.
Już od tysięcy lat zwracano uwagę na wpływ odpowiedniego odżywiania w leczeniu chorób. Kto dobrze żywi, ten dobrze leczy – twierdził Hipokrates. Tak jak siła drzewa zależy od jego korzeni, tak za witalność człowieka odpowiedzialny jest przewód pokarmowy: przetwarza przyjęte pożywienie, za pomocą kosmków pobiera niezbędne do życia substancje odżywcze i zaopatruje w nie cały organizm oraz sprawnie wydala produkty przemiany materii. Gdy latami spożywamy pokarmy zbyt obfite, kaloryczne, ciężkostrawne, dochodzi do przeciążenia narządów trawiennych. Większość ubocznych produktów przemiany materii stanowią substancje kwaśne. Związki te mogą powodować ogólne zmęczenie, nerwowość, różne schorzenia układu kostno – stawowego czy wypryski skórne.
Musimy sobie zdawać sprawę że trucizny jelitowe są przyczyną wielu chorób a stosowanie leków nie inspirowanych przepisem lekarza nasila intoksykację organizmu.

Każdy lek syntetyczny jako substancja obca jest trucizną i tylko od dawki, drogi podania oraz umiejętnego zastosowania zależy jego skuteczność terapeutyczna lub toksyczna.

Zażywanie medykamentów uzasadnia wyłącznie trafna diagnoza lekarska. Dzisiejsza technologia czyni rośliny dostępnymi w wielu postaciach leków. Tabletki, drażetki, czopki, maści, nalewki, wyciągi, tradycyjne mieszanki ziołowe są konkretnym narzędziem w ręku farmaceuty w usuwaniu doraźnych dolegliwości, w ramach opieki farmaceutycznej, z zachowaniem indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.
Leki roślinne odznaczają się małą toksycznością ogólną i narządową. Mogą być uzupełnieniem leczenia, po zastosowaniu leku syntetycznego w ostrej fazie choroby. Lek roślinny możemy podawać jako pomocniczy, uzupełniający, zapobiegający a nawet jako czynnik synergizujący działanie leku podstawowego.
Tradycyjne leki ziołowe działają fizjologicznie, pobudzając jednocześnie siły obronne organizmu, dostarczają wielu ważnych związków mineralnych, pierwiastków śladowych, witamin. Napary, wyciągi, maceraty działają łagodnie, powoli i mają duże znaczenie, szczególnie w geriatrii. Innym przykładem zastosowania ziół jest leczenie przewlekłych schorzeń układu krążenia, przewodu pokarmowego, układu moczowego, schorzeń skórnych. Leki roślinne zawierając wiele czynnych substancji, mogą pobudzać układy wewnętrzne lub wyrównywać niedoczynność narządów, na przykład wątroby. Niedostatkiem kuracji ziołowych jest ich długotrwałość. Dlatego m.in. powrót do trwałego zdrowia wymaga silnej woli i aktywnego zaangażowania w proces zdrowienia oraz rezygnacji ze szkodliwych przyzwyczajeń.

mgr farm. Krystyna Mulczyńska

Mgr farm. Krystyna Mulczyńska ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu (1987). Przygodą mojego życia jest Apteka Helenki, którą prowadzę od 20 lat w Śremie, a pasją zioła i leki roślinne oraz oryginalna receptura kremów.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea