Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Ogrody > Ogród w Kamieniu Śląskim

Panacea Nr 4 (49), listopad - grudzień 2014 strony: 32-33

Ogród w Kamieniu Śląskim

Ogród Roślin Leczniczych w Kamieniu Śląskim na Śląsku Opolskim został założony w roku 2003 – jako pierwszy taki obiekt w regionie. Powstał przy Instytucie Naukowo-Badawczym i Sanatorium Księdza Sebastiana Kneippa, w dawnych budynkach folwarcznych majątku rodziny von Strachwitz, w miejscu urodzenia św. Jacka Odrowąża.
W krajach Unii Europejskiej przywiązuje się dużą wagę do ochrony flory i fauny. Nie tylko w środowisku naturalnym. Duże znaczenie mają różnego typu ogrody botaniczne, zoologiczne, arboreta (arboretum - ogród dendrologiczny, łac. arbor = drzewo) i parki. Prowadzi się tam akcje edukacyjne, utrwalające zasady i cele ochrony przyrody. Hoduje się gatunki zagrożone i wymierające. Także rośliny lecznicze o tradycyjnym zastosowaniu w terapii – przede wszystkim po to, by dokonać w przyszłości ich restytucji w środowisko naturalne.

Surowiec leczniczy
Rozwój ziołolecznictwa niesie ze sobą wiele ważnych pytań. Przede wszystkim o to, jak racjonalnie pozyskiwać zioła lecznicze z miejsc ich naturalnego występowania. Coraz więcej surowców pochodzi z uprawy. Uprawa umożliwia monitoring i zabezpieczenie surowca przed niewłaściwym wpływem środowiska. Według szacunkowych danych, około 20% gatunków roślinnych polskiej flory wykorzystuje się w lecznictwie. Jeśli do tego dodamy jeszcze dawne, zapomniane dziś zioła, a także gatunki, których właściwości terapeutyczne są dopiero badane, otrzymamy pokaźną liczbę roślin leczniczych. Są to nie tylko powszechnie znane rośliny zielne, ale również drzewa i krzewy.

Obawy ks. Kneippa
Kamieński ogród położony jest w sąsiedztwie zabytkowego parku pałacowego. Stanowi podstawową bazę terapii ziołowej, będącej jednym z elementów leczniczej metody ks. Sebastiana Kneippa (*1821 †1897). To był bawarski duszpasterz, działający w Bad Wörishofen. Zasłynął jako twórca holistycznej metody leczniczej, opartej na „pięciu filarach”: hydroterapiii (leczeniu wodą), kinezyterapii (leczeniu ruchem), fitoterapii (wykorzystaniu leczniczych właściwości ziół), dietetyce (odpowiednie wyżywienie), terapii porządkującej życie (przywrócenie równowagi psychofizycznej organizmu przez zdrowy tryb życia). Już ponad 100 lat temu Kneipp dostrzegał odchodzenie człowieka od natury i chciał się temu przeciwstawić. W jednej ze swych książek napisał: Jeśli chcecie być zdrowi, jeśli chcecie być szczęśliwi, to słuchajcie słów starego kapłana, któremu nic innego nie leży na sercu jak dobro całej ludzkości i którego upragnionym jest życzeniem, aby ludzi odwieść od dzisiejszej zgubnej mody, a naprowadzić na szczęśliwą drogę prostego, naturalnego życia...

Ogród ziołowy
stanowi podstawową bazę terapii Kneippa, głównie jako miejsce służące spacerom aromatoterapeutycznym, wśród uwalniających się i uzdrawiających olejków eterycznych. W części ziołowej ogrodu kamieńskiego znajdują się rabaty z zielnymi roślinami leczniczymi i przyprawowymi. Rosną tu m.in. cząber ogrodowy, bylica estragon (estragon), hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, melisa lekarska, mięta pieprzowa i jej różne odmiany, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska, wrzos zwyczajny, lebiodka pospolita (oregano), lubczyk ogrodowy, macierzanka zwyczajna (tymianek).

Docenić tymianek
Właściwości części z tych roślin są w naszym kraju mało znane. Przykładem tymianek, czyli macierzanka zwyczajna, rosnąca dosyć pospolicie w całym kraju, w miejscach suchych i nasłonecznionych, również na Śląsku Opolskim. Znany jest od tysięcy lat. W starożytnym Egipcie był używany jako jeden ze składników do balsamowania zwłok, także do wyrobu kadzideł. W Grecji, a potem w Rzymie, przypisywano mu niezwykłe właściwości: dodawania odwagi i siły na polu walki. Sama nazwa thymos oznacza odwagę i męstwo. W średniowieczu damy obdarowywały swoich rycerzy gałązkami tymianku, by dodawał męstwa nie tylko w boju, ale również na turniejach rycerskich. Wierzono też, że tymianek powiększa kobiecy biust. Wystarczy go tylko często jadać i wrzucać do kąpieli. Może biust się powiększał, bo roślina pobudza apetyt... Wśród wielu właściwości leczniczych, tymianek ma też działanie bakteriobójcze i poprawia krążenie. Stosowany jest również jako lek wykrztuśny i łagodzący kaszel. Jest jednym z najstarszych ziół przyprawowych, znanym już i uprawianym w starożytnym Egipcie. We współczesnej kuchni używa się go przede wszystkim do mięs i marynat, do wyrobu pasztetów i wędlin.

Sukcesja roślinna
W centralnej części ogrodu rosną dwa okazałe i efektowne dęby szypułkowe, dominanty krajobrazowe całego obiektu. W jednej z części ogrodu celowo pozostawiono również liczne naturalne samosiewy drzew i krzewów liściastych, które pozwalają na prowadzenie obserwacji nad naturalną sukcesją roślinną. Sukcesja roślinna to proces pojawiania się w miarę upływu czasu kolejnych zbiorowisk roślinnych. Ostatnim etapem naturalnej sukcesji jest zbiorowisko leśne. Dzięki występowaniu zróżnicowanych siedlisk, teren ten jest dogodnym miejscem do reintrodukcji i hodowli chronionych i rzadkich gatunków roślin, które występowały bądź występują w okolicach Kamienia Śląskiego. Ogród służy więc nie tylko aromatoterapii i wypoczynkowi, ale również terenowym zajęciom dydaktycznym dla uczniów i studentów.

Terapia uzdrowiskowa
wykorzystuje od XIX wieku lecznicze właściwości roślin. Rozwijające się prężnie przyrodolecznictwo inspirowało powstawanie parków zdrojowych, ogrodów ziołowych i niezwykle popularnych ogrodów różanych, które służyły odprężającej aromaterapii. Na terenie sanatoriów, a także w części uzdrowiskowej miejscowości, tworzono także rozaria, uwalniające się olejki eteryczne były wdychane przez spacerowiczów. Kuracja taka tworzyła całość wraz z leczeniem wodą, ruchem, dietą, z zabiegami fizykalnymi i staraniem o harmonię psychofizyczną.

W królestwie róż
Jedną z części kamieńskiego ogrodu jest rozarium (łac. rosarium). Tu uprawia się i eksponuje kolekcje róż. Europejskie rozaria istniały już w średniowieczu, w przyklasztornych ogrodach. Rozpowszechniły się w XIX w. Za jeden z pierwszych, wyspecjalizowanych ogrodów różanych, uważa się rozarium założone przez pierwszą żonę Napoleona Bonaparte – cesarzową Józefinę w La Malmaison we Francji. W chwili śmierci cesarzowej (1814) prezentowano tam wszystkie dostępne wówczas odmiany róż (około 400).
Różane ogrody w uzdrowiskach miały zazwyczaj geometryczną, prostolinijną architekturę. Składały się z zespołu pasów, rabat lub kwater, najczęściej o regularnych, geometrycznych kształtach. Na każdej rabacie uprawiano róże dobrane tak, by zachować harmonię kolorystyczną kwiatów. Między rabatami umieszczano pergole, łuki i trejaże pozwalające na ekspozycję odmian pnących. W rozarium ogrodu kamieńskiego uprawia się m.in. rzadko spotykane odmiany pełnokwiatowe róż.
Róża to nie tylko żywe piękno. Jest jedną z najdawniej stosowanych w lecznictwie roślin. Znana była Hipokratesowi, Teofrastowi i innym lekarzom starożytnym. Rzymskie patrycjuszki pielęgnowały cerę maseczkami z płatków róży. W starożytnym Rzymie używano poduszek wypełnionych suchymi płatkami róży jako środka usypiającego i uspokajającego. Dzika róża poświęcona była bogini miłości. Płatków gotowanych w winie używano jako afrodyzjaku i leku na nieżyty żołądka. Roztartym kwiatem przysypywano trudno gojące się rany. Było to najpopularniejsze pachnidło Dalekiego Wschodu i talizman chroniący przed złem. Sebastian Kneipp pisał o dobroczynnych właściwościach róży: Z krzaka dzikiej róży zbiera do swej apteki domowej zapobiegliwa matka nie tylko piękne kwiaty, ale także owoce – i to nie tylko na sok lub konfiturę, ale i na lekarstwo. Taka gospodyni bardzo pilnie przejrzy swój ogród i obce pola, jeżeli ktoś z rodziny cierpi na piasek albo kamień pęcherza lub kamień nerkowy. Ona wie, że herbata z owocu dzikiej róży uśmierza bóle, czyści nerki i pęcherz.

Ogród Roślin Leczniczych w Kamieniu Śląskim jest naturalnym hołdem złożonym przez potomnych ks. Sebastianowi Kneippowi. Jest ważną częścią tamtejszego ośrodka leczniczego, służy terapii według zasad ks. Kneippa, którego obawy o niebezpieczne odejście człowieka od natury pozostają aktualne – dziś bardziej nawet niż w tamtych czasach.

dr Krzysztof Spałek - Katedra Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego
dr Izabela Spielvogel - Katedra Podstaw Fizjoterapii, Instytut Fizjoterapii Politechniki OpolskiejNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.