Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Wydarzenia > Szkolenia dla farmaceutów w zakresie fitoterapii

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (48), lipiec - październik 2014 strony: 8-9

Szkolenia dla farmaceutów w zakresie fitoterapii

Od ponad 10 lat farmaceuci objęci są obowiązkiem ustawicznego kształcenia zawodowego. Ustawodawca sformalizował to w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Rzetelne wykonywanie zawodu farmaceuty wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy z zakresu rozwijającej się w szybkim tempie medycyny i farmacji. Nie podążając za ciągłym rozwojem swojej wiedzy, pasji, doprowadzamy do upadku samych siebie. Udział w ustawicznym kształceniu oraz doskonaleniu i rozwijaniu kwalifikacji zawodowych pozwala na coraz bardziej precyzyjne wykonywanie zawodu i realizację swojej roli w społeczeństwie jako farmaceuty.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom farmaceutów, firma Labofarm organizuje cyklicznie szkolenia z zakresu fitoterapii – Fitoedukacja dla farmaceutów. W pierwszej połowie roku zostały zorganizowane konferencje w największych miastach Polski: w Gdańsku (dwukrotnie: 24 kwietnia oraz 28 maja), we Wrocławiu (30 maja), w Toruniu (5 czerwca), w Łodzi (9 czerwca) oraz w Krakowie (30 czerwca). Konferencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród farmaceutów i uzyskały pozytywną rekomendację Okręgowych Izb Aptekarskich, które objęły je patronatem oraz przyznały uczestnikom szkoleń wymagane prawem punkty edukacyjne.

Dlaczego szkolenia?
Labofarm obecny jest na rynku farmaceutycznym od 25 lat i w okresie swojej działalności prowadzi również obserwację nad rozwojem i zmianami zachodzącymi na rynku produktów roślinnych. Pierwszymi niepokojącymi sygnałami zagrażającymi pozycji produktów leczniczych, było pojawienie się w aptekach suplementów diety, których jakość jest często dużo niższa niż produktów leczniczych. Już w 2003 roku podczas Międzynarodowego Forum Fitoterapia w Polsce i Unii prezentowano wykłady naświetlające problematykę produktów z pogranicza. Prelekcje wygłosili profesorowie i pracownicy naukowi z polskich uczelni medycznych m.in. prof. Aleksander Ożarowski, prof. Irena Matławska, dr Elżbieta Wojtasik, dr Ewa Widy-Tyszkiewicz oraz dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Leków bez Recepty dr Hubertus Cranz. Jednym z wniosków z konferencji była konieczność edukacji farmaceutów i lekarzy z zakresu fitoterapii oraz uświadomienie faktu pojawienia się nowej kategorii preparatów – suplementów diety i związanych z nimi zagrożeniami, a także konieczności ścisłego przestrzegania granicy między lekiem a suplementem diety.
W związku z powyższym od 2006 roku firma Labofarm realizuje plan szkoleń, konferencji, publikacji uświadamiających różnice pomiędzy lekiem a suplementem diety.

Zagrożenia
Obecna sytuacja rynku aptecznego wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana, a rynek suplementów diety jest jeszcze szerszy. Wznowienie cyklu szkoleń rozpoczęliśmy wykładami przypominającymi różnice pomiędzy lekiem a suplementem diety, ponieważ wydaje się, że jest to nadal główny problem. Obie kategorie produktów mogą i występują w podobnych postaciach (tabletki, kapsułki, drażetki, itp.), które zazwyczaj kojarzą się z produktami leczniczymi. Dodatkowo podobieństwo opakowań suplementów diety, w tym informacji przedstawianych na nich jeszcze bardziej utrudniają rozróżnienie tych dwóch kategorii produktów. Ponadto sytuację tę komplikują reklamy suplementów diety, w której wykorzystuje się zazwyczaj osoby wcielające się w postaci lekarzy, farmaceutów polecających dany specyfik. Przeciętny odbiorca traktuję taką reklamę jako promocję leku (produktu leczniczego). Szczególne nasilenie takich działań jest widoczne w obszarze produktów, które w swoim składzie zawierają rośliny lecznicze. Do dotychczasowych problemów dotyczących głównie wychwycenia różnic pomiędzy prezentacją preparatu jako leku i suplementu diety dochodzi kolejny fakt, który jednak już może stanowić poważne zagrożenie dla pacjentów. A mianowicie okazuje się, że podany na opakowaniach przez producentów skład suplementów diety nie zawsze jest zgodny z rzeczywistym i nie jest to rzadki proceder. Pani prof. Mirosława Krauze-Baranowska oraz prof. Irena Matławska przedstawiły wyniki własnych badań jakościowych dostępnych suplementów diety. Zwróciły uwagę również na brak działań związanych z kontrolą i nadzorem nad jakością suplementów diety. Brak odpowiedzialności firm, które w nieuczciwy sposób produkują, wprowadzają i reklamują suplementy diety, nie zwalnia kierowników hurtowni, lekarzy i farmaceutów z odpowiedzialności za funkcjonowanie tych preparatów na rynku. Aptekarz jest ostatnim ogniwem w tym łańcuchu i to on ma bezpośredni kontakt z pacjentem.
W ramach opieki farmaceutycznej farmaceuta ma obowiązek wskazać pacjentowi właściwy dla niego i bezpieczny produkt o potwierdzonej jakości. W tej sytuacji zasadną i kluczową staje się edukacja farmaceutów w zakresie opieki farmaceutycznej, ukierunkowana szczególnie na przedstawienie aktualnych informacji o surowcach leczniczych roślinnych, zgodnych ze standardami Europejskiej Agencji Leków.
Wśród tematów z zakresu opieki fitoterapeutycznej znajduje się m.in. Fitoterapia w zaburzeniach trawiennych. Kolejnym zagadnieniem poruszanym na szkoleniach są interakcje leków roślinnych, przedstawiane przez prof. Kazimierza Głowniaka – niezmiernie ważnego tematu w dobie samoleczenia. Bardzo interesujące, szczególnie dla farmaceutów, jest spojrzenie lekarza medycyny, który w codziennej praktyce lekarskiej sięga po fitoterapeutyki. Lek. med. Tadeusz Liczko prezentuje temat Zioła i zdrowia dieta jako warunki dobrostanu fizycznego i psychicznego pokazując praktyczne aspekty zdrowej diety oraz konkretne przypadki leczenia swoich pacjentów z pozytywnymi skutkami przy zastosowaniu roślinnych produktów leczniczych.

E-learning
W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie konferencjami, Labofarm wprowadził dodatkową formę prezentacji najbardziej interesujących tematów – tzw. e-learning. Na platformie e-edukacja opublikowane zostało szkolenie Postępy leku roślinnego (możliwość uzyskania 8 punktów „twardych”). Na stronie internetowej Pharmbook odbywają się cykliczne prezentacje z cyklu Leki ziołowe w opiece farmaceutycznej, w których czynny udział wzięło już kilkuset farmaceutów. Na portalu www.centrumfitoterapii.pl od listopada można uczestniczyć w warsztatach Online Opieka farmaceutyczna kluczem sukcesu apteki - studium przypadków, a także w weryfikujących wiedzę zielarską atrakcyjnych quizach i konkursach.
Dodatkowo Centrum Fitoterapii Labofarm rozpoczęło pracę nad programem Fitoterapia przyszłością Polskiej Apteki w aspekcie terapii, etyki i ekonomii. Do współtworzenia programu zaprosiliśmy wybitnych farmaceutów, naukowców oraz specjalistów z dziedziny marketingu i ekonomii.
Szczegółowe i bieżące informacje o najbliższych szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej Centrum Fitoterapii: www.centrumfitoterapii.pl.

mgr farm. Maria Piaskowska, mgr Monika Bartwicka, Labofarm


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea