Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6
Artykuły > Wydarzenia > Monitorować i proponować rozwiązania problemów

Panacea - Leki ziołowe nr 4 (41), październik - grudzień 2012 strona: 5

Monitorować i proponować rozwiązania problemów
Walne zebranie Polskiej Rady Leku Roślinnego

19 października w Gdańsku odbyło się walne zebranie Polskiej Rady Leku Roślinnego (PRLR). Poświęcono je sprawozdaniu z działalności za ostatni rok (2011-12). Zebranie prowadził prezes PRLR mgr farm. Tadeusz Pawełek.
Przypomnijmy, że PRLR, z siedzibą w Gdańsku, działa jako ogólnopolskie stowarzyszenie, na podstawie statutu przyjętego 8 lutego 2008. Podstawowym celem Rady jest działalność na rzecz odpowiedniego rozwoju rynku leków roślinnych. Rada w okresie objętym sprawozdaniem realizowała zdania związane z tym statutowym celem. Rada prezentowała wielokrotnie stanowisko w różnych kwestiach – głównie przed Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Były to m.in.: Wniosek (z kompetentnym uzasadnieniem) o wprowadzenie do ustawy o Urzędzie Rejestracji zapisu mówiącego o prowadzeniu przez UR listy surowców, mogących wchodzić w skład produktów leczniczych roślinnych lub suplementów diety. Złożono go, w porozumieniu z Urzędem, w Ministerstwie Zdrowia.
Wniosek o wzmożenie – w związku z prezydencją Polski w EU – aktywności strony polskiej w zakresie opracowania wspólnotowych monografii roślin. W opinii prezesa UR piąta pozycja Polski pod względem ilości opracowywanych monografii to dobry wynik, a UR jest reprezentowany w HMPC przez kompetentnego specjalistę.
Departament Polityki Lekowej MZ wystąpił do Rady z prośbą o przesyłanie danych o produktach leczniczych, zarejestrowanych a niewprowadzanych do obrotu. Rada odbyła liczne spotkania, m.in. z Zarządem Herbapolu Poznań w sprawie przeciwdziałania skutkom nieuczciwej konkurencji na rynku produktów roślinnych, z prawnikami z kancelarii Baker & McKenzie, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz dr M. Krekorą – w sprawie projektu pozwu zbiorowego ze strony firm poszkodowanych w wyniku procederu nieuczciwej konkurencji.
W ważnej kwestii procedur legislacyjnych Rada wystąpiła do WSA w Łodzi o dopuszczenie Rady do postępowania w sprawie kwalifikacji kozłka lekarskiego. Wyrokiem WSA w Łodzi Rada została dopuszczona do tego postępowania, w którym PWIS w Łodzi jest zobowiązany, wyrokiem NSA, do powołania biegłego w celu rozstrzygnięcia, czy kozłek lekarski należy kwalifikować jako produkt leczniczy, czy jako suplement diety. Podobna sprawa toczy się równolegle od 2005 r. przed WSA we Wrocławiu – w sprawie kwalifikacji senesu. W zależności od rozstrzygnięcia w Łodzi, w sprawie kozłka, można rozważyć celowość podjęcia kroków prawnych w sprawie senesu.
Rada współpracuje z ważnymi dla rynku leków roślinnych instytucjami: Narodowym Instytutem Leków (dyrektor NIL zorganizował spotkanie w sprawie Klastra Zielarskiego), z Zarządem Głównym PKZ (odbyły się konsultacje w sprawie tzw. listy surowców PKZ).
Założenia do programu dalszej działalności Polskiej Rady Leku Roślinnego są w tej sytuacji oczywiste. Wynikają zarówno z cytowanego celu ogólnego, zapisanego w statucie, jak i z dotychczasowych doświadczeń:
1. Udział w przedsięwzięciach Urzędu Rejestracji Leków w zakresie m.in. reprezentowania strony polskiej w EMA i opracowywania wspólnotowych monografii roślin.
2. Monitorowanie rynku leków roślinnych ze względu na przestrzeganie prawa farmaceutycznego i ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
3. Podtrzymanie dotychczasowej aktywności Rady w formie inicjatyw zmierzających do ostatecznego uregulowania spraw będących przedmiotem niekończących się postępowań administracyjnych i sądowych.
4. Ocena możliwości wykorzystania środków z UE na badania potwierdzające jakość, bezpieczeństwo i skuteczność leków roślinnych.
5. Podniesienie poziomu i zwiększenie znaczenia opinii komisji do spraw pogranicza w przebiegu procedur administracyjnych i sądowych.
6. Działania zmierzające do przywrócenia refundacji leków roślinnych.
7. Szkolenia w zakresie fitoterapii dla lekarzy medycyny rodzinnej.

O dalszej działalności Polskiej Rady Leku Roślinnego będziemy informowali Czytelników Panacei.

(red.)


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea