Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 12
Artykuły > Z biblioteki > Farmaceutyczny przewodnik po Polsce

Panacea Nr 2 (39), kwiecień - czerwiec 2012 strona: 34

Farmaceutyczny przewodnik po Polsce


Podróżując po kraju, zwiedzamy zamki, pałace, kościoły, muzea. Tymczasem przewodnik, o którym piszemy, proponuje nam wędrówkę szlakiem… farmaceutycznym!
Jest to zaskakująco ciekawa trasa. Farmacja bowiem to nie tylko nowoczesne fabryki leków, instytuty naukowe i rozległa sieć aptek i hurtowni. Na zwiedzającego czekają takie atrakcje i niespodzianki, jak termarium ziołowe, grota farmaceutów, ziołowa tryba, spinka z afrodyzjakami Witkacego [!], XVI-wieczny zaułek aptekarski, największe w Europie żurawinisko, las lipowy, tymiankowe pole o powierzchni połowy gminy czy coroczne święto Panien Apteczkowych. Tylko nieliczni wiedzą, że w Polsce jest góra, restauracja, klub osiedlowy, zespół muzyczny i galeria sztuki o nazwie Apteka... Pewnie niewielu miało okazję spróbować drinka Apotheke? Niewielu zapewne też wie, że Julian Różycki (założyciel Bazaru Różyckiego i Towarzystwa Budowy i Eksploatacji Dróg Żelaznych), August Oetker (przedsiębiorca i wynalazca popularnego proszku do pieczenia) czy Georg Trakl (wybitny austriacki poeta początku XX w.) byli przede wszystkim farmaceutami; że aptekarzom zawdzięczamy takie wynalazki, jak szminka w sztyfcie, krem Nivea, pasta do zębów w tubce czy… lampa naftowa. Z przebogatym i różnorodnym dziedzictwem farmaceutycznym wiąże się też wiele ciekawych historii, legend i anegdot. Z przewodnika można się dowiedzieć o latającym aptekarzu Cyprianie. Żaden językoznawca nie objaśni poprawnie pochodzenia wyrażeń aptekarska dokładność czy pijany w sztok bez elementarnej znajomości historii farmacji. Na farmaceutycznym szlaku nie brakuje muzeów farmacji, zabytkowych aptek, ulic i placów noszących imiona farmaceutów, pomników upamiętniających aptekarzy lub przez nich ufundowanych. Czar farmacji to nie tylko stare wnętrza z zabytkowymi szafami i naczyniami aptecznymi. To także herbaria, ogrody ziół i roślin leczniczych.
Farmedia, wydawca przewodnika, zaprasza do odwiedzenia Ogrodu Roślin Zdatnych do Zażycia Lekarskiego w Ciechanowcu, który powstał na podstawie rejestru roślin leczniczych ks. Jana Krzysztofa Kluka (*1739 †1796), Ogrodu Biblijnego w Proszowicach, gdzie uprawia się rośliny wymienione w Piśmie Świętym (także zioła i rośliny lecznicze) i do ogrodów Hortulus w Dobrzycy, gdzie można zobaczyć jedyny w swoim rodzaju ogród ziołowy, z przeplatającymi się roślinnymi „węzłami” tymianku, ożanki i santoliny. Wśród polecanych czytelnikom miejsc są także rozkwitające w czerwcu malownicze plantacje leczniczej lawendy.
Przewodnik prezentuje mnóstwo obiektów szczególnie atrakcyjnych i urokliwych wiosną i latem, a także gospodarstw agroturystycznych z ziołami. Można w nich spędzić zarówno majowy weekend, jak i całe wakacje. Przykładem jest szlak turystyczny Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami, obejmujący 20 gospodarstw z przydomowymi ogródkami. Ich właściciele uprawiają zioła i wykorzystują je, przygotowując regionalne potrawy, przetwory i nalewki, kąpiele, prowadząc warsztaty tematyczne itp.
Inna farmaceutyczna trasa wiedzie szlakiem kilkunastu cerkwi pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana – patronów aptekarzy, lekarzy i chorych.
Starannie wydany i bogato ilustrowany przewodnik ma charakter pionierski w polskim piśmiennictwie. Powstał na podstawie peregrynacji własnych autorek, a także naukowych opracowań historyków farmacji oraz badaczy dziejów miast i regionów, które ukazywały się na łamach książek i czasopism branżowych. Zawierają one fascynujące często wiadomości. Niestety, zupełnie nieznane ogółowi Polaków.
Przewodnik Farmaceutycznym szlakiem dostępny jest dla każdego, bez recepty… Można go przeczytać od razu, w całości (fascynująca przygoda!) albo fragmentami, w wolnych chwilach. Zachęcamy do zabrania go ze sobą w podróż po Polsce.
Wydawca przewodnika zaprasza też do odwiedzenia Centrum Fitoterapii w Gdańsku, przy Długim Pobrzeżu 28…

Maria Pietrusiewicz & Ilona Pietrusiewicz. Farmaceutycznym szlakiem.
Przewodnik po Polsce. Wyd. I. Farmedia, Wwa 2012, stron 448;
www.farmaceutycznymszlakiem.plNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.