Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6
Artykuły > Dermatologia > Rośliny leczą blizny

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (20), lipiec - wrzesień 2007 strony: 16-17

Rośliny leczą blizny

Blizna powstaje w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry. Nie ma skaleczeń gojących się bez blizn. W procesie gojenia się rany uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą (porastającą), z licznymi włóknami kolagenu – najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany. Blizna to tkanka łączna, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Jej struktura, zabarwienie i funkcje nie przypominają zdrowej skóry. Blizna jest mniej elastyczna od skóry zdrowej. Początkowo ma kolor różowy, potem stopniowo blednie i staje się jaśniejsza od reszty skóry. Jest to spowodowane mniejszą ilością naczyń krwionośnych. Na bliźnie brak jest gruczołów potowych i łojowych, nie rosną na niej włosy.
Blizny można podzielić na trzy rodzaje: prawidłowe – powstające tylko w miejscu zranienia i nie rozrastające się poza nie, cienkie, niewiele jaśniejsze od skóry i mało widoczne; blizny przerostowe – lekko wypukłe nad powierzchnię skóry, grubsze i twardsze; bliznowce (keloidy) – rozrośnięte poza obszar zranienia, grube, czerwone.

Keloidy i blizny przerostowe stanowią poważny problem w dermatologii estetycznej, są przyczyną dyskomfortu psychicznego. Przyczyną ich powstania są zaburzenia procesu gojenia się ran u osób z pewnymi predyspozycjami. Powstawanie tego typu zmian jest związane ze zwiększoną syntezą kolagenu i zmniejszonym jego rozpadem.

Pielęgnacja ran
Ranę od samego początku należy prawidłowo pielęgnować, wtedy większe są szanse, że pozostanie jedynie mała, ledwo widoczna blizna. Nie można dopuścić do infekcji, należy zranienie utrzymywać w czystości, przemywając np. naparami z ziół o działaniu odkażającym i ułatwiającym gojenie. Na ranę stosować można żelowe opatrunki alginowe. Leczenie ran należy wspomagać odpowiednią dietą, z większą niż zwykle ilością witamin: A (regeneruje naskórek) i E (działa przeciwzapalnie), białka (współtworzy tkankę skórną) oraz cynku (działa przeciwzakaźnie).

Nigdy nie należy opalać blizn. Na blizny znajdujące się w miejscach poddawanych ekspozycji słonecznej (twarz, dłonie) należy zawsze stosować krem z filtrem UVA i UVB (o faktorze co najmniej 20). Zimą nie należy dopuścić do przemrożenia blizny.

Rekonwalescencja powstałych blizn jest długotrwała, wymaga czasu i konsekwencji działania – szczególnie w bliznach po oparzeniach. Znanych jest wiele gatunków roślin, które można stosować w gojeniu ran i leczeniu blizn.

Cebula zwyczajna Allium cepa
wykazuje intensywne działanie bakteriobójcze, posiada właściwości rozpuszczania włóknika, czyli fibryny, będącej składnikiem nierozpuszczalnego białka, które tworzy skrzepy. W lecznictwie używa się odpowiednio przygotowane wyciągi, głównie ze świeżych cebul. Wyciąg z cebuli powoduje uelastycznienie, spłaszczenie i zblednięcie blizny, wzmaga rozluźnienie tkanki bliznowatej, przyspiesza jej regenerację i zmniejsza stopień reakcji zapalnej.

Alchemilla - przywrotnik

Przywrotnik Alchemilla
także jest pożyteczny w leczeniu blizn. Używane są następujące gatunki: przywrotnik połyskujący Alchemilla gracilis seu A. micans i przywrotnik pasterski Alchemilla monticola sive A. pastoralis. Surowcem jest ziele, zawierające olejek eteryczny, garbniki (około 8-10%), saponiny, kwasy organiczne, znaczne ilości witaminy C, flawonoidy, karotenoidy, gorycze, żywicę, sole mineralne. Kompresy z odwaru z surowca przyspieszają gojenie się ran, powodują regenerację różnego rodzaju uszkodzeń skóry (blizny po ranach, oparzeniach).

Hippophaë rhamnoides - rokitnik pospolity

Rokitnik pospolity Hippophaë rhamnoides
w owocach zawiera kumaryny, posiadające zdolność zapobiegania powstawania zatorów w naczyniach krwionośnych. Owoce rokitnika obfitują w kwasy triterpenowe: ursolowy i oleinolowy, charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym, wzmacniającym, wspomagającym gojenie ran. Sok z owoców rokitnika stosuje się jako środek na zranienia i oparzenia słoneczne. Olej rokitnikowy pozyskiwany z nasion wykorzystuje się w leczeniu oparzeń, odmrożeń, odleżyn, trudno gojących się, ropiejących ran, oraz uszkodzeń skóry i błon śluzowych.

Len zwyczajny Linum usitatissimum
Linum usitatissimum - len zwyczajny
jest rośliną dostarczającą śluzów i oleju. Nasiona lnu zawierają do 15% śluzu, do 40% oleju, fosfatydy, glikozydy, białka oraz kwasy organiczne. Działają one przeciwzapalnie i zmiękczająco na skórę, przyspieszają gojenie (ziarninowanie). Stosowane są w postaci okładów i kataplazmów w stanach zapalnych skóry, na egzemy, wrzody oraz na oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany.

Olej z nasion róży Rosa rubiginosa, Rosa canina
Działa odświeżająco na suchą i uszkodzoną skórę oraz poprawia jej elastyczność i jędrność. Korzystnie wpływa na skórę zniekształconą przez zabiegi chirurgiczne, oparzenia, rozstępy, trądzik, działanie słońca. Pomaga zredukować wzmożoną pigmentację i uniesienie tkanki bliznowej, przyspieszając odnowę zdrowej skóry i oddziałując leczniczo na stare blizny.

Żywokost lekarski Symphytum officinale
swą nazwę zawdzięcza głównie allantoinie, która przyspiesza gojenie się i regenerację tkanek łącznych po urazach – złamaniach kości, skręceniach i zwichnięciach stawów, urazach ścięgien.

Poziewnik szorstki Galeopsis tetrahit
stosowany jest na stłuczenia, opuchnięcia, trudno gojące się rany. Odwary z ziela poziewnika, zawierające rozpuszczalną krzemionkę, wywierają korzystny wpływ na cały organizm. Uzupełniają ubytki w miejscach uszkodzonych.

Pięciornik kurze ziele Potentilla erecta
Taraxacum officinalis - mniszek lekarski
stosowany jest do kompresów i przemywań trudno gojących się ran, przyspiesza ziarninowanie, stosowany jest w leczeniu blizn.

Mniszek lekarski Taraxacum officinale
- wyciąg oraz świeży sok mają działanie regenerujące, przyspieszają bliznowacenie i zanikanie uszkodzeń skóry (leczenie blizn).

Nagietek lekarski Calendula officinalis
Trifolium pratense - koniczyna łąkowa
- alkoholowe i olejowe wyciągi przyspieszają ziarninowanie i bliznowacenie wszelkich uszkodzeń skóry. Stosowane są do gojenia się ran oraz blizn pozostałych po zabiegach operacyjnych.

Koniczyna łąkowa Trifolium pratense
- stosowana zewnętrznie (wyciąg z ziela) działa przeciwświądowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest jednym z najbardziej bezpiecznych i skutecznych środków leczących schorzenia skóry u dzieci. Stosowana jest w świądzie skóry, oparzeniach oraz trudno gojących się ranach. Podobnie działa koniczyna biała Trifolium repens.

Arnika górska Arnica montana
poprawia krążenie i dzięki temu wspomaga leczenie stanów zapalnych. Działa leczniczo na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, wygładza skórę, wspomaga leczenie blizn, nawilża i delikatnie natłuszcza.

Żeń-szeń Panax ginseng
intensyfikuje przebieg regeneracji skóry po urazach, łagodzi stany zapalne, tonuje powstałe po urazach blizny, nadając im elastyczność. Przywraca skórze właściwą fakturę.

dr n. farm. Bożena Kowalczyk

Dr n. farm. Bożena Kowalczyk pracuje w Śląskiej Akademii Medycznej, Katedrze i Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa w Sosnowcu. Zainteresowania zawodowe: rośliny lecznicze, rośliny kosmetyczne, rozmieszczenie roślin leczniczych w makroregionie Polski południowej.

Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Różeniec górski
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea