Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1
Artykuły > Forum Aptekarskie > Lek roślinny - niezbędne uzupełnienie terapii

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (20), lipiec - wrzesień 2007 strona: 15

Lek roślinny
- niezbędne uzupełnienie terapii

Coraz więcej osób zapada na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy otyłość. Są to schorzenia wymagające długotrwałej terapii. Lek roślinny wydaje się być w tej terapii idealnym środkiem uzupełniającym.

Wypowiedzią mgr farm. Joanny Cudnik inaugurujemy nowy dział Forum Aptekarskie. Zapraszamy do zabrania głosu farmaceutów, którzy chcą się wypowiedzieć na temat pozycji fitoterapii w praktyce aptekarskiej i jej roli w samoleczeniu.

W ostatnich latach coraz większa grupa pacjentów interesuje się lekami naturalnymi, bezpieczniejszymi, o mniejszych skutkach ubocznych, zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Coraz częściej obserwuję powrót do natury, do ziołolecznictwa.

Lekiem roślinnym zainteresowani są głównie starsi pacjenci (choć nie tylko oni), którzy stosują wiele chemicznych preparatów i nie chcą dodatkowo obciążać swojego organizmu syntetykami.

Duża część kupowanych przez nich leków to preparaty zawierające szyszki chmielu, melisę, wyciągi z kozłka lekarskiego i męczennicy, regulujące występujące u starszych ludzi fizjologiczne zaburzenia rytmu dobowego, ułatwiające zasypianie. Wykazują one również działanie uspokajające. Dużą popularnością cieszą się także preparaty z miłorzębu japońskiego, poprawiające krążenie mózgowe i rozrzedzające krew. Bardzo ważną grupą leków są preparaty o działaniu przeczyszczającym (senes, kruszyna, aloes), stosowane w zaparciach, które wbrew pozorom nie należą do bezpiecznych ziół i stosowane przewlekle mogą wywołać tzw. „lenistwo jelit”. Często po te leki sięgają coraz młodsi pacjenci! Kolejną, chętnie kupowaną grupą preparatów naturalnych są leki stosowane w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Mięta, dziurawiec i wyciągi z ostropestu czy karczochy, stosowane są w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Na uwagę zasługują też preparaty stosowane w schorzeniach układu krążenia oraz dróg moczowych. Kobiety w okresie klimakterium częściej wybierają preparaty naturalne z ekstraktami soi lub pluskwicy, niż syntetyczne hormony dostępne w postaci plastrów czy tabletek. Są one obarczone mniejszą ilością działań niepożądanych. Pacjenci z problemami reumatycznymi również sięgają po naturalne preparaty. Bardzo dobrą opinią cieszą się wyciągi z czarciego pazura, kłącza imbiru czy dzikiej róży. Stosowane regularnie przez dłuższy czas, zdecydowanie poprawiają kondycję stawów. W ostatnim okresie zapanowała wśród pacjentów moda na zdrowe odchudzanie. Coraz częściej, oprócz różnego rodzaju diet, wybierają preparaty, będące kompozycją ziół o działaniu odtruwającym organizm, które dodawane do wody i pite regularnie, przywracają organizmowi równowagę metaboliczną. Jest to duży krok naprzód. Odchudzamy się z rozmysłem! Bogatą gamę preparatów oferuje także stomatologia. Różnego rodzaju żele czy płyny do płukania, zawierające wyciągi z arniki, rumianku czy kory dębu łagodzą stany zapalne jamy ustnej.
Terapia lekiem roślinnym odgrywa zatem istotną rolę w leczeniu wielu schorzeń. Szybkie tempo życia, stresy, brak ruchu i częstszego przebywania na powietrzu, wpływają na niewłaściwe i nieregularne odżywianie. Przyczynia się to w dużej mierze do schorzeń układu krążenia, m.in. zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co w efekcie prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Obserwuje się coraz większy odsetek osób zapadających na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca i otyłość. I właśnie dlatego, że są to schorzenia bardzo często ciężkie do leczenia i wymagające długotrwałej terapii, lek roślinny wydaje się być dlań idealnym środkiem uzupełniającym!
Każdy pacjent znajdzie w fitoterapii coś dla siebie. Ważne jest, by była ona prowadzona rozważnie. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie schorzenia można leczyć ziołami i nie należy popadać w skrajności. Warto też pamiętać, że są to leki i powszechna opinia o nieszkodliwości ziół jest niesłuszna. Stosowanie wymaga rozwagi. Niektóre z nich działają bardzo silnie, niektóre toksycznie, a niektóre, na skutek niewłaściwego stosowania, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Istnieje wiele interakcji lekowych pomiędzy samymi ziołami oraz pomiędzy nimi i chemioterapeutykami. Zatem, Drodzy Pacjenci! Zanim zastosujecie jakikolwiek lek, skonsultujcie się z lekarzem lub z farmaceutą w Waszej ulubionej aptece

mgr farm. Joanna Cudnik
Apteka św. Antoniego ul. Szeroka 21/22, Gdańsk


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea