Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 2
Artykuły > Aktualności > Wydarzenia

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (20), lipiec - wrzesień 2007 strona: 5

Europejski Związek Producentów Leków Bez Recepty (AESGP)
spotkał się po raz 43 na dorocznej konferencji w dniach 4-6 czerwca w Warszawie. Tematem spotkania były: „Innowacje, wzrost, lepsze uregulowania prawne. Zmiany w dziedzinie samoleczenia”. Do Polski przyjechali liderzy europejskich organizacji opieki zdrowotnej i firm farmaceutycznych. Przedstawiciele rządowi oraz europejscy eksperci ds. regulacji wyrażali opinie na temat perspektyw samoleczenia oraz wdrożenia lepszych uregulowań prawnych w sektorze produktów do samodzielnego stosowania. Omawiano m.in. przyszłość opieki zdrowotnej w Europie. W trakcie tej sesji swoją opinię wygłosił m.in. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Osoby związane z rynkiem zielarskim zainteresowane były głównie sesją, na której przedstawiono temat: „Nowe produkty do samodzielnego stosowania”. Konstantin Keller, przewodniczący Komitetu Roślinnych Produktów Leczniczych przy Europejskiej Agencji Leków (EMEA) przedstawił nowe możliwości dla Tradycyjnych i Nowoczesnych Roślinnych Produktów Leczniczych. Omówił uproszczoną procedurę rejestracyjną. Dla producentów produktów ziołowych ważnym zagadnieniem jest konieczność udowodnienia tradycyjnego, 30-letniego okresu stosowania preparatu. Podmioty odpowiedzialne były zachęcane do rejestrowania produktów ziołowych, w tym obecnych suplementów diety, zawierających substancje lecznicze, jako Tradycyjnych Produktów Leczniczych Roślinnych – ze względu na uproszczenia i ułatwienia procedur rejestracyjnych. Ewa Wojtasik, wiceprezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), przedstawiła regulacje prawne i metody działania organów administracji państwowych, zabezpieczające przed wprowadzeniem na rynek produktów leczniczych jako suplementów diety.

XII Międzynarodowy Sejmik Zielarski
W dniach 24-25 maja odbył się w Poznaniu XII Międzynarodowy Sejmik Zielarski, zorganizowany przez Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich oraz Polski Komitet Zielarski, przy współpracy z Society for Medicinal Plant Research i Sekcją Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W ramach Sejmiku specjaliści poruszyli wiele problemów z zakresu ustawodawstwa leku roślinnego i ziołowego jako suplementu diety, zagadnień związanych z farmakologią, bezpieczeństwem stosowania i interakcjami leku roślinnego, uprawy i przetwarzania roślin zielarskich oraz nowego zastosowania produktów ziołowych z kraju i z zagranicy. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter ze względu na jednoczesne uczczenie jubileuszu 60-lecia istnienia Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich.

Vitafoods International
Międzynarodowe targi Vitafoods International 2007 odbyły się już po raz dziesiąty 8-10 maja w Genewie. Ze względu na zasięg i znakomitą organizację, jest to jedno z najważniejszych światowych wydarzeń wystawienniczych w zakresie nutraceutyków, kosmeceutyków i żywności funkcjonalnej. W tym roku swoje oferty zaprezentowało 400 firm z całego świata, na wystawę przybyło ponad 5000 osób z około 80 krajów! Ważnym wydarzeniem była towarzysząca wystawie konferencja, która skupiła liderów międzynarodowych firm farmaceutycznych i spożywczych. Wystawcy i uczestnicy targów mogli też wziąć udział w forum dyskusyjnym, na którym goszczono eksperta Komisji Europejskiej w zakresie żywności i suplementów diety, Fabio d’Atri.

Młoda Farmacja w akcji
Studencka Sekcja Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego „Młoda Farmacja” w Bydgoszczy oraz Oddział Bydgoski PTF zorganizowały 18 maja I Sympozjum Farmaceutyczne - Bydgoszcz 2007. Intencją tego spotkania było przedstawienie studentom V roku m.in. roli farmaceuty w zakresie poradnictwa farmakoterapeutycznego podczas pracy w aptece oraz przedstawienie możliwości pracy farmaceuty w firmie farmaceutycznej. W trakcie sympozjum odbyły się liczne warsztaty oraz wykłady, m.in.: „Lek a suplement diety - problemy pogranicza”.

Ziołolecznictwo to nie wróżbiarstwo...
Grupa Polskich Sklepów Zielarsko-Medycznych „Natura”, spotkała się 19-20 maja w Dąbrowie Górniczej na II Kongresie Zielarzy Polskich. W tym roku kongres połączono z Festiwalem Zdrowia, Urody i Niezwykłości. Pomysł zrównania do jednego poziomu ziołolecznictwa z bioenergoterapią czy wróżbiarstwem, nie mógł się powieść... Pogląd ten podzielali zarówno prelegenci jak i odwiedzający, gdyż frekwencja była bardzo niska. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie to przestrogą dla tych, którzy nastawiając się tylko na sukces komercyjny, podejmują działania umniejszające rolę fitoterapii i wprowadzające pacjentów w błąd.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea