Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 3
Artykuły > Natura i sztuka > Pokłony roślin

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (24), lipiec - wrzesień 2008 strony: 34-35

Pokłony roślin

W Galerii Narodowej w Londynie znajduje się obraz Gerarda Davida Pokłon trzech króli (1515-1520, olej, deska dębowa 60x59,2 cm). Na pierwszym planie tego dzieła znajdujemy trzy znane rośliny lecznicze: babkę zwyczajną, narecznicę samczą i bluszcz pospolity.
Bluszcz pospolity Hedera helix działa wykrztuśnie, rozkurczająco i przeciwgrzybiczo. Narecznica samcza (paprotnik, samczy) Dryopteris filix-mas to znana wszystkim paproć. W lecznictwie stosowano kłącze narecznicy, oczyszczone z łusek i korzeni, jako środek przeciwko tasiemcom. Używano także odwaru jako środka przeciwbólowego przy gośćcu i na trudno gojące się rany (Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa pod red. prof. H. Strzeleckiej). Obecnie odkryto silną toksyczność paproci, która przy stosowaniu doustnym może uszkodzić wątrobę, ośrodkowy układ nerwowy i nieodwracalnie nerw wzrokowy. Babka zwyczajna Plantago maior ma działanie osłaniające i przeciwzapalne w chorobach przewodu pokarmowego, zapaleniach oskrzeli, w stanach zapalnych gardła. Świeże liście przykładano na zranienia.
Gerard David kontynuował wielkie dzieło Hansa Memlinga. Jego twórczość naprowadza nas także na dzieła Jana van Eycka, Rogiera van der Weydena czy Roberta Campina, zwanego Mistrzem z Flemalle. Malarstwo flamandzkie początku XVI w. łączy w sposób naturalny i harmonijny obserwacje natury z elementem nadprzyrodzonym. Madonna i święci siedzą we wnętrzach mieszczańskich domów, widoki miast na dalekich planach są widokami Brukseli, Gandawy, Leodium. Święci noszą szaty bogatych kupców, jak to się stało w przypadku naszych trzech króli. Malarstwo to ma prawdziwą obsesję doskonałej wyrazistości rzeczy widzialnych. Jak pisze Maria Rzepińska w znanym opracowaniu Siedem wieków malarstwa europejskiego, wyrób luster szklanych pokrytych emulsją ma swój początek prawdopodobnie we Flandrii. Jest to potwierdzenie fascynacji tamtejszych malarzy odzwierciedleniem rzeczywistości – jakby odbitej w lustrze. Nawet powierzchnia obrazów jest idealnie gładka i połyskliwa jak w zwierciadle.
Mimo tak wyraźnych prawideł, odnajdujemy w tym malarstwie wielką różnorodność w traktowaniu materii: miękkości włosów, grubości materiałów czy chłodzie kamieni. Ruchy i pozy są powściągliwe, podkreślają cichość i powagę sytuacji. Boskie Dzieciątko nie ma w sobie nic z antycznego amorka, nie jest to tłuściutkie włoskie bambino. Ma wypukły brzuszek, cienkie rączki i nóżki, ale jest już Bogiem - człowiekiem.
Ikonografia Davida, mimo swej powagi tematycznej, ukazuje uczucia przedstawianych postaci. Niektórzy krytycy uważają, że jest to realizm prymitywny, lecz nie ma w tych obrazach nic z banału czy groteski. Czasem wydawać się może, że zgubione są gdzieś proporcje, że twarze są odrealnione, że nadaje im się wyrazy idealne. Prawda, ale ponad to wszystko wyrasta wielkość artysty, który w obrazie religijnym nie tyle potrafi oddać ludzkie uczucia, co raczej przybliża się do cech Boskich, znanym tylko ludziom głęboko zanurzonym w kontemplacji. Ta wyższość wartości w obrazach Davida jest podziwu godna.
Harmonijnie zachowana została konsolidacja wszystkich elementów współczesnych artyście i nowotestamentowych. Wymienione na wstępie rośliny nadają całej eklektycznej scenerii wymiar uniwersalny, ponadczasowy. Wpisują się w trwałe znaczenie natury jako wyznacznika nieprzemijalnych wartości, podkreślających łączność Boga z ludźmi. Obraz wypełnia cisza, zaduma, pokój wewnętrzny postaci. Na twarzy króla w fioletowo-granatowej szacie maluje się radość i szczęście. Matka Boża skupiona jest na Jezusie, lecz widać, że kontroluje całe zdarzenie, jakby rozważała je w swoim sercu. Złożone dłonie króla to znak posłuszeństwa, mały Jezus widząc to wyciąga dłonie, dając wyraz temu, iż przyszedł na świat dla ludzi. Z lewej strony, za plecami Madonny, w wielkiej pokorze, jakby w cieniu schowany św. Józef, którego postać znajduje się najwyżej w obrazie. U dołu obrazu babka zwyczajna, nazwana przez Pliniusza matką ziół, obrazuje Matkę Chrystusa, łagodzącą rany na naszych duszach. Toksyczność narecznicy samczej ostrzega przed złem czyhającym na każdego. Lecz ostatecznie to bluszcz wiąże dobre i złe strony naszego życia w trwały wieczny cel, z jakim żyją ludzie wiary. Jak trzej królowie, którzy idąc za gwiazdą, dotarli do celu…


Gerard David (ok. 1460 - 13 VIII 1523) - malarz niderlandzki z Brugii; autor lirycznych obrazów o treści religijnej, uważany za kontynuatora Hansa Memlinga i innych wielkich mistrzów malarstwa XV w. Znane dzieła to m.in. Chrzest Chrystusa, Madonna wśród świętych dziewic, Pokłon trzech króli.

Tymoteusz Andrearczyk
www.tymek.art.pl


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea