Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Zielarstwo > Lecznicze przyprawy z parapetów okiennych

Panacea Nr 1 (22), styczeń - marzec 2008 strony: 22-23

Lecznicze przyprawy z parapetów okiennych
Ten rodzaj uprawy uważany jest za jedną z najmłodszych dziedzin produkcji ogrodniczej...

Rośliny zielarskie od niepamiętnych czasów towarzyszą człowiekowi. Służyły za pokarm, leczono nimi ludzi, wytwarzano z nich proste kosmetyki. Zbierane były ze stanowisk naturalnych. Później uprawiano je w ogrodach przyklasztornych. Dzięki wytrwałej pracy zakonników, udało się przyzwyczaić wrażliwe rośliny do nieco surowszego klimatu. Mogły wyjść poza mury klasztorne. Pojawiły się w ogrodach przydomowych, zakładano też większe plantacje. Obecnie - w warunkach świata zurbanizowanego - coraz częściej uprawiamy je na balkonach, tarasach i parapetach okiennych.

Lecznicze i przyprawowe
Rośliny zielarskie, w zależności od celu, w jakim są używane, dzielimy na lecznicze i przyprawowe. Jest to podział elementarny, zarazem umowny, ponieważ wiele przypraw należy jednocześnie do kategorii roślin leczniczych. Wiele takich przykładów omawiano już w PANACEI. Wiedza na temat leczniczych właściwości ziół, gromadzona przez wieki, jest obecnie potwierdzana badaniami naukowymi.

Ocimum basilicum - bazylia pospolita

Zioła w doniczkach
mają już swoją bogatą literaturę. Ten rodzaj uprawy uważany jest za jedną z najmłodszych dziedzin produkcji ogrodniczej. Cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ świeże przyprawy mogą być wykorzystywane w każdej chwili i są dostępne przez cały rok. Zapach rosnących ziół jest bardzo intensywny. Unosząc się wokół roślin, odświeża pomieszczenia. Do uprawy ziół można przeznaczyć doniczki plastikowe, gliniane, skrzynki balkonowe oraz kosze wiklinowe wyłożone folią. Doniczki do uprawy muszą być odpowiednio dobrane do wielkości rośliny. Zioła o dużych rozmiarach i o rozbudowanym systemie korzeniowym wymagają większych pojemników. Rośliny o płytkim systemie doskonale rosną w płytkich naczyniach (np. tymianek, cząber, majeranek). Doniczki ceramiczne są lepsze dla gatunków lubiących podłoże raczej suche i ciepłe, np. majeranek, tymianek, szałwia, ponieważ przez drobne pory w ścianach wyparowuje część wody. Pojemniki plastikowe polecane są dla roślin, które lubią podłoże wilgotne, np. mięta, melisa, estragon. Naczynia, w których uprawiamy zioła, powinny mieć otwory. Na dno układamy warstwę drenażu grubości 2-3 cm. Do tego celu można wykorzystać stare, potłuczone gliniane doniczki, drobne kamienie, żwir etc. Taki drenaż umożliwia wypływanie nadmiaru wody oraz zapobiega gniciu korzeni.

Podłoże do uprawy roślin zielarskich powinno być przepuszczalne. Odczyn gleby nie może być kwaśny, gdyż większość ziół wymaga odczynu obojętnego lub lekko zasadowego.

Do uprawy roślin w pojemnikach najlepiej jest zastosować gotowe podłoże, które dostępne jest w sklepach ogrodniczych. Zawiera potrzebne roślinom składniki pokarmowe. Dla roślin jednorocznych jest to wystarczające. Rośliny wieloletnie można dokarmiać około 6 tygodni po posadzeniu. Zioła w pojemnikach mogą być sadzone pojedynczo lub po kilka gatunków, np. bazylia z cząbrem i majerankiem. Wskazane jest łączenie roślin jednorocznych z wieloletnimi. Wówczas po wykorzystaniu ziół jednorocznych można wysiać lub posadzić inne rośliny. Polecane jest sadzenie kilku roślin wieloletnich, ponieważ po ścięciu jednej rośliny, czekając jej odrośnięcie, mamy możliwość korzystania z innych ziół. Większość ziół jest pachnąca. Jedne mają silniejszy, inne słabszy zapach. Intensywny zapach roztaczają m.in. bazylia, szałwia, tymianek, hyzop. Dla wielu osób bardziej przyjazna jest pojedyncza woń. Kilka zapachów może być odbieranych jako bardzo nieprzyjemna mieszanina, dlatego według własnych upodobań należy dobierać zioła do takich kompozycji. Rośliny w doniczkach powinny być posadzone raczej luźno; szczególnie te, które będą rosły w miejscach lekko zacienionych. Niedostatek światła może powodować wyciąganie się roślin.

Pielęgnacja
O rośliny zielarskie, posadzone w pojemnikach, należy stale dbać i je pielęgnować. W czasie sezonu wegetacyjnego należy przycinać zioła, aby ograniczyć nadmierny wzrost ku górze i pobudzić rozwój pędów bocznych. Zapobiega to ogołacaniu się pędu od dołu. Najbardziej naturalną formą przycinania i formowania roślin jest oczywiście regularne ścinanie ich wierzchołków w celach kulinarnych... Dolna część ziół wieloletnich ma skłonności do drewnienia. Jeśli jest to widoczne, zwykle oznacza, że nadszedł już czas na wymianę roślin.

Suszenie
Świeżo ścięte ziele, którego nie jesteśmy w stanie od razu wykorzystać, możemy z powodzeniem wysuszyć. Suszenie ma na celu utrwalenie surowca, co wiąże się z odparowaniem wody i unieczynnieniem enzymów. Prawidłowo wysuszone zioła nie fermentują, nie pleśnieją, a poziom zawartych w nich substancji czynnych nie zmienia się przez długi czas. Dlatego suche przyprawy, zawierające olejki eteryczne, przechowywane w szczelnych pojemnikach, słoikach, puszkach są stale aromatyczne i pachnące. Liście i ziele suszymy w miejscach suchych, przewiewnych, zacienionych. Zioła wiążemy w pęczki albo rozkładamy cienką warstwą między arkuszami papieru lub na drucianej siatce. Działanie promieni słonecznych jest niewskazane przy suszeniu. Zmienia się barwa ziół, zmniejsza zawartość olejku eterycznego. W konsekwencji stają się nieatrakcyjne, mało pachnące, słabo działają na organizm ludzki. Zioła uprawiane w pojemnikach, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, wymagają regularnego podlewania. W lecie podlewamy codziennie, a w upalne dni, gdy gleba szybko przesycha, nawet częściej. Rano można zioła spryskiwać. W okresie zimowym należy podlewać je co kilka dni (2-3).

Rosmarinus officinalis - rozmaryn lekarski
W uprawie ziół na własne potrzeby raczej nie należy stosować chemicznych środków ochrony roślin.

Pojemniki ograniczają ekspansję ziół, szczególnie bujnie rozrastającej się mięty. Ale gdy korzenie roślin pokażą się w otworach na dnie doniczki, trzeba je przesadzić do większych pojemników. W przypadku roślin trudnych do przesadzenia, należy co roku wymienić wierzchnią warstwę gleby o grubości około 5-7 cm.

Przyjazne i pożyteczne
Wielką zaletą uprawy w pojemnikach jest możliwość zestawiania dowolnych grup roślin w wybranym miejscu, np. na tarasach, w pobliżu miejsca, gdzie siedzimy, pijemy kawę, odpoczywamy. Zioła z roślinami ozdobnymi tworzą niepowtarzalny klimat. Pełnią zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Nie ma nic przyjemniejszego od rozkoszowania się w ciepłą letnią noc zapachem lawendy, tymianku, rozmarynu, bazylii. Sklepy oferują nam wiele ziół świeżych. Jednak nic nie zastąpi nam ziół, przypraw z własnej kolekcji. Przewyższają one te ze sklepu świeżością, zapachem, skutecznością działania. Do uprawy w pojemnikach polecałabym przede wszystkim zioła przyprawowe, które są spożywane na świeżo oraz zioła suszone. Z gatunków jednorocznych godne uwagi są bazylia pospolita, majeranek ogrodowy, cząber ogrodowy. Z roślin wieloletnich hyzop lekarski, lebiodka pospolita, melisa lekarska, mięta pieprzowa, rozmaryn lekarski, szałwia lekarska czy tymianek pospolity.

dr Grażyna Zawislak

Dr Grażyna Zawiślak jest adiunktem w Katedrze Warzywnictwa i Roślin Leczniczych AR w Lublinie. Kierunki działalności naukowej: badania nad biologią wzrostu i plonowaniem wybranych gatunków roślin zielarskich; analiza zawartości i składu chemicznego olejku eterycznego, występującego w roślinach z rodziny Apiaceae i Lamiaceae.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.