Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Aromaterapia > Co Się Tyczy Zapachów ... cz6

Panacea Nr 4 (13), październik - grudzień 2005 strona: 27

Co się tyczy zapachów ...

. . . część 6 . . .

Majeranek mirt i anyż

Majeranek (Origanum maiorana)
- lub majeran ogrodowy. Roślina roczna lub dwuletnia z rodziny Lamiaceae. Uprawiana jest w Europie. Pędy i liście szaro owłosione. Kwiaty okółkowo skupione w szczytowe główkowate kłosy. W zielu jest około 0,3-0,5% olejku eterycznego. Olejek majerankowy Oleum Maioranae jest żółtawą lub zielonkawą cieczą o przyjemnym, korzennym zapachu i smaku. Otrzymywany przez destylację z parą wodną ziela majeranku ogrodowego Maiorana hortensis, zawiera terpinen (20%), terpineol (28%), limonen, linalool, sabinen, octan linalilu, pinen oraz myrcen. Olejek majerankowy działa antyseptycznie, przeciwgnilnie, odwaniająco, przeciwropnie i przeciwzapalnie. Podany doustnie zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i kwasu solnego, pobudza apetyt i pasaż treści pokarmowej, działa rozkurczowo, przeciw wzdęciom i żółciopędnie. Wzmaga wydzielanie potu i moczu. Stosuje się przy przeziębieniach. Udrażnia drogi oddechowe, upłynniając śluzową wydzielinę i rozszerzając oskrzela oraz tchawicę. Wywiera wpływ przeciwtrądzikowy. Działa wykrztuśnie.

Olejek majerankowy działa silnie uspokajająco, wycisza emocje i ułatwia zasypianie. Doskonały środek uspokajający i przeciwbólowy. Obniża ciśnienie krwi, łagodzi bóle głowy, menstruacyjne, reumatyczne, nerwobóle, zmniejsza bezsenność i lęki.

Majaranek ogrodowy Wydalany jest wraz z łojem, potem, moczem i powietrzem wydychanym (przez płuca). Stosowany w nadciśnieniu, w stanach lękowych, bezsenności, irytacji i bólach głowy. Służy do nacierania przy bólach mięśni, stłuczeniach, urazach stawów i bólach artretycznych.

Mirt zwyczajny (Myrtus communis)
Należy do rodziny Myrtaceae. Jest to zimozielony krzew lub drzewo do 5 m wysokości. Pochodzi z rejonów śródziemnomorskich. Liście ustawione parzyście, jajowate lub jajowatolancetowate, skórzaste, błyszczące. Kwiaty osadzone w kątach liści. Owocem jest jagoda. Olejek mirtowy ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, ściągające; likwiduje przykre zapachy. Może być stosowany w środkach przeciwtrądzikowych. Stosowany do leczenia łuszczycy, stłuczeń i hemoroidów.

Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum)
Roślina z rodziny Apiaceae, uprawiana na wszystkich kontynentach. Charakterystyczny zapach tego olejku znany jest najpowszechniej z różnych rodzajów anyżówki popularnej, przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich.
Olejek anyżowy Oleum Anisi to bezbarwna lub jasnożółta ciecz o charakterystycznym anetolowym zapachu i słodkim smaku. Zawiera 80-90% anetolu, kwas anyżowy, keton anyżowy i metylochawikol (10%). Trudno rozpuszcza się w wodzie, bardzo łatwo rozpuszczalny w spirytusie, chloroformie i eterze. Stosowany jest jako środek ułatwiający trawienie i wiatropędny. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich, dzięki czemu zapobiega wzdęciom. Podawany doustnie, wchłania się w jelicie cienkim i częściowo wydalany jest przez drogi oddechowe. Wykorzystywany w niestrawności jelitowej i nieżycie dróg oddechowych, m.in. w zapaleniu oskrzeli. Wyzwala odruch wykrztuśny, upłynnia zalegającą wydzielinę, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie układu oddechowego i pokarmowego. Wzmaga wytwarzanie soku żołądkowego, wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe; niszczy roztocze. Ma również właściwości przeciwbólowe (bóle menstruacyjne), wykrztuśne i antyseptyczne. Łagodzi bóle wewnętrzne, przeziębienia, kaszel, katar, grypę. Odstrasza komary, muchy, pchły, pluskwy i wszy. U matek karmiących pobudza laktację, wydzielanie mleka. Przenika też do mleka, działając korzystnie na karmione dziecko. Wywiera silny wpływ wiatropędny.

Dr n. farm. Bożena Kowalczyk
Śląska Akademia Medyczna, Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa w Sosnowcu.Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.