Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Nauka > Zanieczyszczenie roślinnych surowców leczniczych pierwiastkami toksycznymi

Panacea Nr 3 (12), lipiec - wrzesień 2005 strony: 26-27

Zanieczyszczenie roślinnych surowców leczniczych pierwiastkami toksycznymi
- w świetle najnowszych badań

Obserwowane w ostatnich latach znaczne zainteresowanie lekiem roślinnym skutkuje wzrostem zapotrzebowania na roślinne surowce lecznicze. Pokrywa je w dużej mierze zbiór materiału roślinnego ze stanowisk naturalnych, który pomimo znacznej degradacji środowiska naturalnego, wynikającego z dynamicznego rozwoju przemysłu w Europie i na świecie, długo jeszcze pozostanie podstawowym źródłem wielu powszechnie używanych w medycynie naturalnej surowców roślinnych. Drugim, intensywnie rozwijającym się źródłem surowców roślinnych dla przemysłu zielarskiego, jest uprawa roślin leczniczych w specjalnie do tego celu zorganizowanych plantacjach. Uprawia się w ten sposób wiele gatunków roślin, które do niedawna pozyskiwano wyłącznie ze stanowisk naturalnych. Rośliny, podobnie jak wszystkie organizmy żywe, są bardzo zróżnicowane pod względem składu pierwiastkowego. Każdy pierwiastek występujący w glebie, w wodzie lub w powietrzu może przeniknąć do organizmu roślinnego, przy czym intensywność pobierania wzrasta najczęściej proporcjonalnie do stężenia pierwiastka w środowisku rośliny. Najogólniej ujmując, sposób pobierania składników mineralnych przez roślinę warunkowany jest m.in. przez zapotrzebowanie rośliny na określony pierwiastek, stężenie tego pierwiastka w środowisku glebowym oraz odczyn gleby, a ponadto przez stopień wilgotności, temperaturę i rodzaj gleby oraz stopień jej zanieczyszczenia.
Pierwiastki występujące w roślinach wywierają bardzo duży wpływ na właściwości farmakoterapeutyczne preparatów pozyskiwanych z roślin leczniczych. Pierwiastki w roślinach, zarówno metale jak i niemetale, dzieli się według różnych kryteriów. Biorąc pod uwagę kategorie ilościowe, wyróżnia się makro- i mikroelementy, natomiast z punktu widzenia spełnianej funkcji fizjologicznej wyróżnia się pierwiastki strukturalne - C, H, O, N, P, S, Si i Ca, elektrolityczne - K, Na, Ca, Cl i Mg, enzymatyczne - V, Cr, Mo, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, B, Sn, Se, F, I i Mg, oraz pozostałe, nie spełniające żadnej roli fizjologicznej w organizmach żywych. Ważną grupę stanowią także pierwiastki, które kumulując się w roślinach w większych ilościach wywierają niekorzystny, toksyczny wpływ na organizmy żywe. Do tej grupy można zaliczyć metale ciężkie. Dopuszczalną zawartość siedmiu pierwiastków - Pb, Cd, Cu, Zn, Sn, Hg i As, mogących wpływać niekorzystnie na zdrowie człowieka, określa stosowne rozporządzenie Ministra Zdrowia RP.
Biorąc powyższe pod uwagę, za celowe uważa się kontynuację prac zmierzających w kierunku kontroli zakresu stężeń wybranych pierwiastków metalicznych w poszczególnych grupach surowców roślinnych stosowanych w lecznictwie, ze szczególnym uwzględnieniem oceny surowców roślinnych pod kątem zanieczyszczenia metalami toksycznymi, w świetle ustawodawstwa obowiązującego w Polsce i na świecie.

prof. dr hab. Marek Wesołowski

Abstrakt wystąpienia przygotowanego na III Forum Międzynarodowe, organizowane przez Labofarm w Gdańsku, w listopadzie 2004 r.

Prof. dr hab. Marek Wesołowski jest dziekanem Wydziału Farmaceutycznego AM w Gdańsku. Autor m.in. dwóch wydań podręcznika akademickiego. Wiceprezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, prezes Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, członek kilku komisji komitetów w Polskiej Akademii Nauk. Laureat m.in. nagrody Ministra i Rektora.Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea