Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6
Artykuły > Nauka > Standaryzacja wyciągów roślinnych

Panacea Nr 3 (12), lipiec - wrzesień 2005 strona: 26

Standaryzacja wyciągów roślinnych
jako podstawa wartościowych ziołowych produktów leczniczych (HMPs) wysokiej jakości

Cannabis satvia - konopie indyjskie Proces produkcji leku z surowca jest jednym z głównych wyzwań w każdym obszarze farmacji. Naukowcy opracowujący skład leków stworzyli wiele innowacyjnych rozwiązań dla tego rodzaju zagadnień. Zaskakująco mały postęp został poczyniony na terenie Europy, jeśli chodzi o rozwój preparatów fitofarmaceutycznych dla wielu powszechnie stosowanych surowców roślinnych. Często dokładna chemiczno-farmakologiczna definicja roślinnego ekstraktu nie została jeszcze opracowana.
Dla preparatów fitofarmaceutycznych, w uproszczonym schemacie, najczęściej stosowanym jest następujący proces: surowiec roślinny - ekstrakcja lub inne sposoby przygotowania - produkt końcowy.
W przyszłości będzie istotne, aby opracować więcej produktów, które są produkowane na wzór niektórych standaryzowanych produktów wysokiej jakości: surowiec roślinny - ekstrakcja - standaryzacja - ustalenie składu - produkt końcowy. Podam przykład: preparaty pochodne Cannabis sativa> były stosowane jako leki w Europie i Azji od czasów najwcześniejszych pisemnych przekazów, szczególnie w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Duża liczba badań skupiła się na specyficznych aspektach Cannabis oraz na fitochemicznej różnorodności jej hodowli i jej substancji czynnych (Williamson i Evans 2000), ale bardzo mało komercyjnych badań skupiło się na produkcji standaryzowanych ekstraktów o wysokiej jakości i wartości (oraz raczej niskiej zawartości substancji psychoaktywnej - THC), które działają po podaniu doustnym i są odpowiednie do użytku klinicznego. Aktualnie rozpoczynamy badania, aby wyprodukować taki ekstrakt (włączając ośmiu partnerów z sześciu krajów UE), mając nadzieję na otrzymanie ekstraktu z wyraźnie zdefiniowanym profilem chemicznym i farmakologicznym. Nasze konsorcjum, złożone z przedstawicieli małych i średnich firm oraz uniwersytetów, ma na celu wyprodukować taki właśnie ekstrakt, używając farmakologicznych metod in vivo i in vitro, a także profilowania proteonomicznego/metabolomicznego końcowych produktów, skupiając szczególną uwagę na zapaleniu stawów (arthritis) i migrenie. Właśnie te dwa schorzenia, dotyczące stanów zapalnych i bólu, są obszarem terapeutycznym, dla którego istnieją zarówno dowody naukowe jak i anegdoty, jednak jak dotąd nie skutkowało to w postaci opracowania produktu komercyjnego. Przykład Cannabis podkreśla zarówno potencjał jak i wyzwania związane z wdrażaniem takiego podejścia do sprawy, w celu otrzymania innowacyjnych ziołowych produktów leczniczych wysokiej jakości, ze zwalidowanym zastosowaniem klinicznym.

prof. Michael Heinrich

Abstrakt wystąpienia przygotowanego na III Forum Międzynarodowe, organizowane przez Labofarm w Gdańsku, w listopadzie 2004 r.

Prof. Michael Heinrich jest kierownikiem Katedry Farmakognozji i Fitoterapii, Szkoły Farmacji na Uniwersytecie Londyńskim. Prowadzi badania w zakresie farmakognozji, produktów naturalnych (biologia farmaceutyczna) i etnobotaniki.Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea