Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 7
Artykuły > Z biblioteki > Pierwsza polska encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa.

Panacea Nr 1, październik 2002 strona: 22

Pierwsza polska encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa

Encyklopedie, słowniki, leksykony, podręczniki i temu podobne opracowania tworzą tzw. księgozbiór podstawowy każdej biblioteki. Koroną biblioteki jest zawsze dobra encyklopedia. Już samo słowo encyklopedia (od greckiego enkýklios = tworzący krąg, pełny, zamknięty) jest bardzo zobowiązująca. Encyklopedie są zbiorem podstawowych wiadomości - ze wszystkich dziedzin lub z wybranej dziedziny. Im bardziej kompletny zbiór, tym lepsza encyklopedia. Od encyklopedii każdy z nas rozpoczyna na ogół poszukiwania wiadomości na interesujący go temat.
Nie było dotychczas w języku polskim encyklopedii poświęconej zielarstwu i ziołolecznictwu, były leksykony i słowniki, obejmujące tylko część interesującej nas problematyki (np. bardzo dobry Słownik botaniczny A. J. Szweykowskich). I oto wreszcie jest. Jest starannie opracowana Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa pod redakcją znawców przedmiotu: prof. dr. hab. Haliny Strzeleckiej i prof. dr. hab. Józefa Kowalskiego. Dobrym duchem tego fundamentalnego przedsięwzięcia był doc. dr hab. Aleksander Ożarowski, którego zasługi w dziele popularyzacji ziołolecznictwa w Polsce są nieocenione. Autorami haseł są wybitni polscy znawcy przedmiotu - z Katedry Farmakognozji, Katedry Botaniki i Botaniki Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie oraz innych placówek naukowych.
Wydana w r. 2000 przez renomowane Polskie Wydawnictwo Naukowe, Encyklopedia staje się podstawowym narzędziem pracy dla każdego, kto na co dzień zajmuje się zielarstwem lub fitoterapią. Poszukują jej także botanicy i miłośnicy świata roślinnego w ogóle. Encyklopedia pokazuje bowiem nie tyle "surowce" zielarskie, co przede wszystkim żywe rośliny, charakteryzując je w różnych aspektach i pięknie, kolorowo ilustrując zdjęciami Janusza Strzeleckiego. Przedstawia ważne zagadnienia medyczne i chemiczne, związane z ziołolecznictwem. Do tego ciekawie opracowane biogramy wielkich postaci z przeszłości fitoterapii (np. Hipokrates, św. Hildegarda, Galen, Matthiolus, Fuchs i inni) i z czasów nam współczesnych (Aleksander Tschirch, Jan Muszyński, Władysław Mazurkiewicz, Marian Koczwara i inni).
Tę encyklopedię można nie tylko przeglądać, ale po prostu czytać strona po stronie, bo jest to pasjonująca lektura! Powinna być nie tylko w biblioteczkach "ludzi z branży", ale też w każdej polskiej bibliotece szkolnej.
Profesor Strzelecka zastrzega we wstępie, że Encyklopedia "nie jest pozbawiona usterek w zakresie eksponowania niektórych zagadnień". Nic dziwnego, wszak to dzieło pionierskie. Więcej tu jednak zalet niż "usterek". Redaktorom i autorom należą się gratulacje i wdzięczność za trud (psz).

Strzelecka Halina, Kowalski Józef [red.]. Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa. Wyd. I. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000. 645 stron, kolorowe ilustracje. Sponsor wydania "Herbapol" S.A. Poznań.Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.