Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 7
Artykuły > Natura i literatura > Wiersze zielniki

Panacea Nr 4 (5), październik 2003 strona: 31

wiersze zielniki Wisława Szymborska
Elka Hołowenko - Matuszewska

Oficyna "Bosz" przygotowała wydawnicze cacko, którym jest wybór wierszy Wisławy Szymborskiej i Zielniki Elki Hołoweńko-Matuszewskiej. Artystki, która mieszkała na Spiszu przez dwadzieścia lat i jak sama mówi: "Ponieważ dookoła były wyłącznie łąki, kwiaty i zioła, zaczęłam je suszyć. Później zaczęłam się interesować ich nazwami. A w końcu zaczęłam robić zielniki. Najpierw takie dla przyjaciół, przesyłane w listach. Potem pomyślałam. że właściwie to mogą być takie osobne dzieła sztuki..."
Grafiki-kolaże Hołoweńko - Matuszewskiej stylistyką nawiązują do dawnych zielników. Zasuszone zioła, roślinne elementy rozwinięte w obraz delikatną kreską artystki, przypominają XIX wieczne kolorowe ryciny; przy niektórych odręcznie zapisane polskie i łacińskie nazwy roślin, w inne wpisane fragmenty wierszy Wisławy Szymborskiej. Obrazki zda się pachnące lawendą i macierzanką, zatrzymują ulotne piękno łąki, często spływa po nich kropla rosy, a może łza? Delikatny roślinny ornament współbrzmi ze strofami wierszy Szymborskiej. Na album składają się 23 utwory, wybrane z dorobku poetki. Tom otwiera Żona Lota z Wielkiej liczby, a zamykają Urodziny z Wszelkiego wypadku. Z najnowszego tomiku Chwila zamieszczono dwa wiersze: pełne pokory Milczenie roślin i niepokojące w swej dociekliwości W zatrzęsieniu. Wszystkie teksty poetyckie zostały przez plastyczkę odręcznie wpisane do Zielników. Zapomniany i nieco staroświecki urok kaligrafii sprawia, że obcowanie z poezją staje się bardzo osobistą rozmową. Szymborska i Hołoweńko niczym koronczarki z materii słów i roślinnych kolaży, tkają ażurową rzeczywistość artystycznej wizji, w której odbija się nasz świat. Kanwą dla tej materii jest pajęcza nić uczuć, pytań o trwanie świata przyrody i ludzi. Kultura i natura harmonijnie współistnieją
na kartach Zielników:
Czemu w zanadto jednej osobie? Tej a nie innej? I co tu robię? W dzień co jest wtorkiem? W domu nie w gnieździe? W skórze nie w łusce? Z twarzą nie liściem? Dlaczego tylko raz osobiście (Zdumienie)
Słowo i obraz stwarzają mnogość bytów, nie tylko roślinnych. Zdarzenia codzienne, istnienia polno-łąkowe, czasem delikatnie uśmiechnięte jak zielne anioły z wiersza Komedyjki, kiedy indziej łzą lub rosą spływające spomiędzy palców na zasuszone płatki - Nie oskarżaj mnie duszo, że rzadko cię miewam. (Pod jedną gwiazdką)
Nad opadającym płatkiem fiołka trójbarwnego zakneblowane usta pytają:
Jak żyć - spytał mnie w liście ktoś, kogo ja zamierzałam spytać o to samo (Schyłek wieku)
Pytania ważne i ostateczne wplecione w: Zawiły jest i gęsty haft okoliczności. Ścieg mrówki w trawie. Trawa wszyta w ziemię (...) Na taki widok zawsze opuszcza mnie pewność, że to co ważne ważniejsze jest od nieważnego. (Może być bez tytułu)
Piękną i urokliwą książkę podarowały nam autorki. Choć nie jest to zielnik klasycznie katalogujący roślinne byty, jeśli tylko zechcemy, odnajdziemy w nim zioła serdeczne, warte zasuszenia w "zielniku pamięci".

Elżbieta Hołoweńko-Matuszewska ukończyła Wydział Grafiki Użytkowej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1981 roku zamieszkała na Spiszu. Tutaj malowała na szkle i tworzyła Zielniki za które w 1994r. otrzymała wyróżnienie na ogólnopolskim Festiwalu Miniatury w Centrum Sztuki w Bytomiu. Zielniki z wierszami Wisławy Szymborskiej i Bolesława Leśmiana wystawiała m. in. w galerii Buffo w Warszawie.

Maria Kurowska - GwizdońNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.